Biznes szykuje się na borówkowy Szczyt IBO

Przed nami borówkowe wydarzenie dekady. Już 3 lipca, w Lublinie, przedstawiciele wszystkich segmentów branży borówkowej – plantatorzy, dystrybutorzy, dostawcy materiałów i technologii, organizacje producentów i administracja – pokażą Polskę jako wyjątkowe miejsce produkcji owoców jagodowych. 

Szczegółowy program w języku polskim znajduje się na stronie IBOsummit2023.com. Główne atuty Polski jako gospodarza Szczytu zestawili Dominika Kozarzewska i Witold Boguta. O opinie na temat programu zapytaliśmy Krzysztofa Żabowkę z firmy Daifressh oraz Bartłomieja Milczarka, Prezesa SPPB.

Dlaczego Szczyt IBO odbywa się w Polsce?
  • Mamy już 50 lat doświadczenia w uprawie borówki – ten młody gatunek korzysta z bogatego doświadczenia sektora ogrodniczego
  • Owoce jagodowe są charakterystyczne dla naszego klimatu – nigdzie na świecie nie produkuje się tak wielu gatunków, w tak dużych ilościach
  • Mamy unikalny klimat – duże amplitudy temperatur rocznych i dobowych, które wprost przekładają się na smak i wybarwienie (niespotykany w głębi kontynentu i na obszarach nadmorskich)
  • Polscy producenci uważani są za elastycznych, z dużą umiejętnością adaptacji (wymiana nasadzeń, nowe odmiany, reagowanie na zmiany koniunktury, otwieranie nowych rynków)
  • Mamy nowoczesną infrastrukturę (atut dotyczy nie tylko jagodowych)
  • Borówka to hit eksportu, który przekroczył 20 tys. ton – źródło: KOWR
  • Krajowy rynek obejmuje już 80% populacji, borówka jest w Polsce liderem wzrostu konsumpcji – badania 30 gatunków owoców i warzyw, Kantar Public
  • Borówka stała się ulubionym owocem dietetyków – źródło: Dietetycy.org.pl
  • Pozycjonujemy w Polsce owoce jagodowe jako superowoce
  • Jako środowisko współpracujemy i promujemy codzienną konsumpcję wszystkich owoców jagodowych (ewenement na skalę światową)
Zadaniem wszystkich polskich prelegentów będzie pokazać te atuty i dorobek branży. To stworzy warunki do setek rozmów indywidualnych.
Organizatorzy spodziewają się obecności większości liczących się polskich podmiotów handlowych i producentów borówki wysokiej.

–  Przygotowaliśmy specjalne stoisko, z którego mogą skorzystać polscy plantatorzy, prezentując ofertę i prowadząc rozmowy handlowe z uczestnikami w trakcie trwającej dwa dni części konferencyjnej. Zapraszamy do udziału w Szczycie i do bieżącego kontaktu ze Stowarzyszeniem – mówi Bartłomiej Milczarek, Prezes SPPB (dawniej SPBA).

Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki jest partnerem Szczytu IBO.

Program – co zwróciło uwagę ekspertów

– Wszyscy ostrzą sobie zęby na debatę z udziałem liderów Hortifrut i Driscoll’s. Z pewnością wielu czeka na przedstawicieli Delphy UK, którzy skoncentrują się na temacie technologii uprawy. Porównamy prezentacje Polski, Ukrainy i Turcji, w różnych aspektach rozwoju i prognoz. Serdecznie polecam ten dwudniowy pakiet dyskusji i wymiany doświadczeń – Krzysztof Żabowka, Daifressh.
Bardzo ciekawie zapowiada się panel dotyczący innowacji.

Widzimy spadające marże producentów, nie tylko w Polsce. Inwestycje są konieczne i kosztowne. Będzie nas na nie stać dopóki będziemy zarabiać na uprawie. Czy wielcy gracze uwzględniają to w rozliczeniach z plantatorami? Patrząc na listę zaproszonych ekspertów, zakładam, że tego się dowiemy ocenia Bartłomiej Milczarek, Prezes SPPB.

– Serdecznie gratuluję tym, którzy budowali pozycję polskiej borówki przez dekady. Szczyt w Lublinie to okazja, by branża nawiązała kontakty z całym praktycznie światem. Niech świat odmienia przez przypadki słowa: borówki z Polski, polskie owoce jagodowe, polskie superowoce. Od kiedy pamiętam, borówka była inspiracją dla wielu innych gatunków i środowisk. Raz jeszcze, serdecznie, tego Państwu gratuluję  przekazał Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
KZGPOiW wspiera przygotowania organizacyjnie, w tym możliwości udziału dla plantatorów z różnych regionów kraju, na preferencyjnych zasadach.
Szczyt International Blueberry Organization rozpocznie się 3 lipca 2023 w Lublinie. W programie sesje, prelekcje, panele dyskusyjne, poświęcone wszystkim aspektom branży – od oferty odmianowej, przez logistykę, po najnowsze badania walorów prozdrowotnych borówki. Pełna agenda, lista ekspertów z całego świata, szczegóły akredytacji i rezerwacji noclegu znajdują się na stronie IBOsummit2023.com
Organizatorem Szczytu IBO ze strony polskiej jest Fundacja Promocji Polskiej Borówki. Kontakt dotyczący programu: Dominika Kozarzewska d.kozarzewska@polskiejagody.pl
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here