Borówka z Zimbabwe w Polsce. Oznaczona jako produkt polski

importowane borówki

Taką niecodzienną etykietę znalazł dziś jeden z naszych czytelników. Znajdowała się ona na kubeczku z borówką amerykańską z Zimbabwe. Wszystko co widzimy na poniższym zdjęciu zapewne zostanie skomentowane słowami „wolny rynek”. Sytuacja, niestety, nie jest tak oczywista jak mogłoby się wydawać. Wszystkiego dopełnia polski kod kreskowy na dole etykiety.

Przeanalizujmy wszystko od początku. Borówki ze zdjęcia zostały wyprodukowane w Zimbabwe na południu Afryki. Jak dowiadujemy się z etykiety, holenderska firma, której nazwa widnieje na opakowaniu zainwestowała kilka lat temu w produkcje borówek właśnie w Zimbabwe. Koszty pracy są wyjątkowo niskie – kilka dolarów miesięcznie.

Owoce przebyły ponad 12 000 kilometrów – oczywiście nie w kubeczkach w większym opakowaniu. W Europie zapewne miało miejsce konfekcjonowanie owoców w widoczne, 250-cio gramowe kubeczki holenderskiej firmy.

Dostawcą borówek do sieci supermarketów w Polsce jest hiszpańska firma zajmująca się importem, eksportem i hurtową dystrybucją żywności. Na koniec warto wspomnieć o polskim kodzie kreskowym na dole etykiety, który może komuś zasugerować polską produkcję, a tak oczywiście nie jest. Cena wynosi 11,00 za 250 gram. 

W branży jagodowej coraz częściej mówi się o tym, że borówka amerykańska staje się owocem całorocznym. Mamy na to żywy przykład na zdjęciu, świeże borówki w środku grudnia z drugiej półkuli globu. W przypadku europejskich upraw najpierw na rynki trafiają borówki marokańskie, hiszpańskie a następnie serbskie i polskie. Coraz więcej importuje się borówek z Chile czy Peru – krajów, które dynamicznie rozwijają produkcję tego gatunku.

Zimbabwe, to bardzo biedny kraj na południu Afryki. Kilka lat temu kraj zmagał się z jedną z największych hiperinflacji w historii świata. Wynosiła ona 13 biliardów procent miesięcznie. Jak wiadomo bezwartościowa waluta i błyskawiczny wzrost cen zazwyczaj łączą się z biedniejącym społeczeństwem. O Zimbabwe mawiano „kraj głodujących miliarderów”. Obecnie produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wynosi 355$ / 1314 zł rocznie.

2 KOMENTARZE

    • Kod rozpoczynający się od 590 sugeruje, że dany towar został wyprodukowany w Polsce lub przez polską firmę. Jak się dowiadujemy z etykiety ani jedno ani drugie nie jest prawdą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności