Borówki będą bardzo drogie co najmniej do końca miesiąca

borówki

Sytuacja na rynku borówek jest niezwykle dynamiczna i interesująca. Ponadto jest kolejnym przykładem, że zawsze to pogoda ma ostatnie słowo w kwestii prognoz i ostatecznych zbiorów.

Trwają zbiory borówek w Peru. Jednak anomalia El Niño wpływa na znacznie niższe zbiory oraz ich opóźnienie, a w rezultacie również na wydłużenie sezonu. Dziś eksperci szacują, że do końca roku całkowite zbiory borówek w Peru będą niższe o 30 – 35% niż przed rokiem. To ogromna różnica zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że mówimy o największym eksporterze borówek na świecie (285 tysięcy ton w ubiegłym roku). 

W rezultacie podaż, zarówno w USA i w Europie jest dosyć mała, a ceny bardzo wysokie. O cenach pierwszych jagód z Peru na polskim rynku na poziomie 70,00 – 80,00 zł/kg informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Najwięksi importerzy w Stanach i w Europie twierdzą, że te bardzo wysokie ceny w istotny sposób ograniczają pobyt. W związku z powyższym, w momencie zwiększonych dostaw Chile i Meksyku zamierzają oni obniżać ceny tak szybko, jak to tylko możliwe.

Na załączonym wykresie wyraźnie widać jak tegoroczne stawki (czerwona linia z punktami) wyróżniają się od poprzednich sezonów. Od początku miesiąca importerzy w USA płacą za peruwiańskie borówki ponad 46 zł/kg (11 usd/kg). W Europie ceny są nieco wyższe. Aktualnie na rynku hurtowym w Broniszach kilogram importowanych jagód kosztuje 75,00 – 80,00 zł. Opisywana sytuacja utrzyma się w USA, a także w Europie i w Polsce co najmniej do końca października.

Ceny, jakie płacą amerykańscy importerzy za peruwiańskie borówki. Źródło: USDA

źródło i wykres: www.blueberriesconsulting.com 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here