Borówki: Co zrobić, żeby popyt nadążył za rosnącą produkcją?

borówki

10 lat temu pytano, jak zaspokoić rosnący popyt na borówki. Dziś branża zadaje pytanie: co zrobić, żeby popyt nadążył za rosnącą produkcją?

Zagadnienie rosnącej produkcji borówek w Polsce jest coraz częściej poruszanym tematem w krajowej branży jagodowej. Zarówno w kraju i na zachodzie Europy, analitycy zadają sobie pytanie, co zrobić, żeby popyt nadążał za rosnącą podażą? Jak na razie dane statystyczne są jednak optymistyczne.

Eksport świeżych owoców jagodowych na światowym rynku ponownie wzrósł w 2022 roku. Największy wzrost notowany jest w przypadku borówek. Będzie on kontynuowany w nadchodzących latach. Jak widzimy na wykresie niżej, coraz większe wolumeny będą pochodzić przede wszystkim z Peru, Meksyku i Maroko. Prognozowany jest także wzrost eksportu z Polski. 
eksport borówek - prognoza
źródło: research.rabobank.com
W dobie globalnego wyhamowania wiodących gospodarek, najwięksi eksporterzy wielu gatunków owoców obawiają się o malejący popyt w nadchodzącym roku. Konsumenci na całym świecie z powodu inflacji zaczęli wydawać mniej na świeże owoce. Widać to wyraźnie na rynku jabłek.
Jak przekonują eksperci z Robobank, kwestia ta wygląda nieco inaczej w przypadku borówek. Owoce tego gatunku kupują przede wszystkim bardziej zamożni konsumenci. Bardziej cenią oni smak, wygodę zakupu i wartości zdrowotne gatunku, a cena jest na drugim miejscu. W związku z tym, nawet biorąc pod uwagę rosnącą globalną produkcję, na globalnym rynku borówek nie jest prognozowane gwałtowne załamanie w najbliższych latach.
źródło: research.rabobank.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here