Borówki z Peru do Chin

Po kilkumiesięcznych negocjacjach zakończonych 12-godzinnym spotkaniem w Pekinie eksperci Chin i Peru uzgodnili porozumienie regulujące import peruwiańskich owoców borówki wysokiej do Państwa Środka. Podpisanie umowy jest przewidziane podczas wizyty przewodniczącego Xi Jinpinga w Peru (17-20 listopada).


Według Peruvian Blueberry Association porozumienie z Chinami pozwoli wyeksportować owoce z około 4000 hektarów plantacji. Eksport borówki z Peru wyniósł w ubiegłym roku 11 327 ton, w bieżącym doliczono się już 17 547 ton. Plantatorzy i eksporterzy są przekonani, że pierwsze peruwiańskie jagody dotrą za Pacyfik przed chińskim Nowym Rokiem (w końcu stycznia).

Dzięki współdziałaniu władz państwowych (agencji wspomagającej eksport z terenów górskich i leśnych) i tanim kredytom zapewnianym przez Agrobanco w północnych prowincjach Peru rozwijany jest projekt uprawy malin – również dla potrzeb eksportu. W bieżącym roku system pomocy wsparł zakup około 200 tys. sadzonek malin, pierwsze efekty programu będą odczuwalne w 2017 roku. Obecnie peruwiańskie maliny są w 57% eksportowane – głównie do Holandii i Niemiec przynosząc plantatorom prawie 68 tys. dolarów dochodu (dane za 2015 r.).

za: freshfruitportal.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here