Brak ceny skupu? Interweniuj i poinformuj Izbę Rolniczą

maliny łubianki

W momencie sprzedaży owoców miękkich producent musi znać cenę sprzedaży! Lubelska Izba Rolnicza zachęca do informowania o tego typu nieprawidłowościach. 

Sprzedaż owoców „bez ceny” nadal zdarza się w Polsce w przypadku skupu owoców miękkich. Producent oddaje owoce w przysłowiowy komis, a o cenie jest informowany dopiero następnego dnia. Przypomnijmy, że takie działanie ze strony punktów skupu jest niezgodne z polskim prawem.

Opisany proceder jest w tym sezonie dosyć częstym zjawiskiem w przypadku skupu malin. Plantatorzy wielokrotnie informowali o nim na łamach mediów społecznościowych. Było to związane z dużymi zawirowaniami cen skupu. Po interwencjach Lubelskiej Izby Rolniczej sytuacja uległa poprawie. Niemniej sytuacje takie nadal się zdarzają.

Wobec powyższego działacze LIR zachęcają do informowania o opisywanych sytuacjach oraz o różnicy między ceną dnia, a ceną na rozliczeniu czy innych nieprawidłowościach. Tego typu praktyki są niedopuszczalne w przypadku skupu każdego z gatunków owoców. Informowanie i piętnowanie procederu jest w interesie producentów owoców.

źródło: lir.lublin.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here