Cena truskawek, a koszt produkcji

Ceny truskawek, a koszt produkcji
fot. A. Perzyna

Przymrozki z 7 na 8 maja dokonały ogromnych strat na plantacjach truskawek nieokrytych agrowłókniną. Przymrozek wystąpił w momencie kwitnienia kilku bardzo popularnych odmian jak ‘Marmolada’, ‘Aprica’ i ‘Honeoye’.

Według wielu plantatorów straty sięgają 90% w przypadku upraw „pod gołym niebem” i 5 – 10% w przypadku upraw osłoniętych – gdzie przemarzły kwiaty bezpośrednio dotykające agrowłókniny od spodu.

Kilka dni temu pisaliśmy już o wstępnej ocenie przemrożeń na plantacjach w rejonie Czerwińska nad Wisłą >TU<.

Plantatorzy w tej chwili nie martwią się o ceny i zbyt, ponieważ kupcy z poprzednich lat dzwonią aby „zarezerwować” owoce. Dopytują także ile ich zostało i czy na pewno dojdzie do transakcji.

Obawy natomiast dotyczą zwrotu poniesionych kosztów. Przy tak małych, prognozowanych ilościach (na plantacjach pod gołym niebem) zysk stoi pod znakiem zapytania. Ochrona, pielenie, ściółkowanie nawodnienie i masa czasu. Cena za kilogram musiałaby być naprawdę astronomiczna.

Kolejna sprawa to pracownicy sezonowi. Gdy owoców jest mało, domagają się oni wyższych stawek za zebraną łubiankę. To kolejny wzrost kosztów, a jednocześnie przeszkoda w osiągnięciu zysku.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here