Ceny aronii 2022: Oczekiwania plantatorów są wysokie

aronie

Zbliżają się zbiory aronii. Po rekordowych cenach skupu czarnych porzeczek, plantatorzy liczą na wysokie ceny także w przypadku aronii.

Zdaniem plantatorów zbiory aronii rozpoczną się w tym tygodniu. W związku z tym pojawia się coraz więcej ofert kupna i sprzedaży. Obecnie rozbieżności cenowe są bardzo duże. Niemniej rynek w którymś momencie się ustabilizuje. 

Nasi rozmówcy oczekują w tym sezonie stawek powyżej 2,00 zł/kg. Wynika to z cen skupu czarnej porzeczki. Od lat obserwujemy pewną ciekawą prawidłowość. Wysoki popyt na czarne porzeczki przekładał się w ubiegłych sezonach na wysoki popyt na aronie. Producenci gatunku są tego świadomi i w związku z tym wyższe są także ich oczekiwania cenowe. Spotkamy się za licznymi ofertami sprzedaży owoców powyżej 3,00 zł/kg.

Co na to branża przetwórcza? Potwierdziliśmy wstępne ceny skupu na poziomie 1,20 zł/kg. Jak zawsze kupujący chcą nabyć surowiec po jak najniższych cenach. Jednak sami potwierdzają, że są to wstępne ceny, które najprawdopodobniej wzrosną. Sytuacja wyklaruje się zapewne w przyszłym tygodniu, gdy na rynek trafią większe partie owoców.

Jeśli chodzi o tegoroczne zbiory to zdaniem naszych rozmówców z Lubelszczyzny plony będą na poziomie porównywalnym do ubiegłorocznego. Niemal identyczny jest również obszar upraw aronii w Polsce. W ubiegłym roku było to 14 092 hektary, a obecnie (według danych ARiMR) aronie w Polsce uprawia się na 14 140 hektarach. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here