Ceny borówek na rynkach hurtowych nadal bardzo wysokie

borówki hurt

Od kilku dni na rynku notujemy nieco wyższe ceny borówek, co wynika z pogody na południu Europy. Ponadto oferta importowanych jagód jest bardzo zróżnicowana pod względem jakości.

Ponad dwa tygodnie temu informowaliśmy o rosnących cenach borówek i malin. Wówczas importerzy przewidywali, że taka sytuacja na rynku potrwa maksymalnie dwa tygodnie. Jednak obecnie notujemy kolejne wzrosty cen. Maksymalne oferty sprzedaży borówek przekroczyły poziom 60 zł/kg. Jagody najwyższej jakości i średnicy kosztują nawet 65 zł za kilogram. Zdarzają się także partie, które znajdują nabywców nawet za 70 zł za kilogram. Są to owoce importowane z Maroka i Hiszpanii.

Równocześnie cen gatunku dotyczy dosyć duży „rozrzut” w cenach. Borówki znacznie niższej jakości z Chile można dla porównania kupić za 30 zł/kg. – Bronisze są takim rynkiem, na którym kupujący znajdzie taką jakość, jakiej oczekuje – podsumowuje rozmowę Maciej Kmera, ekspert rynku odpowiedzialny za kontakt z mediami.

Jeszcze wyższe są ceny malin. Ponad dwa tygodnie temu przekraczały one w hurcie poziom 90 zł/kg, tak też jest obecnie. Maciej Kmera z rynku hurtowego w Broniszach obserwuje, że w tym roku oferta malin na przełomie lutego i marca jest znacznie większa niż w przeszłości. Mimo tego ceny są wyższe. Przyczyną jest przebieg pogody w północnej Afryce i na półwyspie Iberyjskim. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że w porównaniu ze szczytem zbiorów w Polsce są to wolumeny wręcz symboliczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here