Ceny czarnych porzeczek po ostatniej korekcie

skup czarnych porzeczek 2022

Cena skupu czarnych porzeczek 2022 systematycznie rosła od początku sezonu. Koniec ubiegłego tygodnia z kolei przyniósł obniżki. Zdaniem plantatorów zbiory czarnych porzeczek mają się ku końcowi.

Ceny skupu porzeczek czarnych rosły systematycznie od początku zbiorów. Od tamtego czasu niezmiennie budzą wiele emocji. Pod koniec czerwca rozpoczęły się one od poziomu około 5,00 zł za kilogram, a w minionym tygodniu przekroczyły granicę 9,00 zł za kilogram. Niestety, w ostatni piątek nastąpiła korekta ceny w dół. Warto zaznaczyć, że obniżki zostały zainicjowane przez największe zakłady z niemieckim kapitałem. 

Obecnie ceny skupu są dość zróżnicowane. Nie wszystkie firmy dostosowały swoje ceny skupu do największych zagranicznych podmiotów. Część firm symbolicznie obniżyła stawkę oferowaną za czarne porzeczki. Obecnie zależności od lokalizacji kształtują się one od 7,00 do 8,00 zł za kilogram netto przy zbiorze w kisten. Zbiór w skrzynki (10 kilogramowe „czeszki”) to w tym sezonie stawki nieznacznie, bo o 20 – 30 groszy na kilogramie wyższe.  

Stabilne, choć niskie są ceny porzeczek czerwonych. Dla tego gatunku skup rozpoczął się od 0,80 zł/kg. Obecnie kształtują się na poziomie 0,90 – 1,00 zł/kg w przypadku upraw konwencjonalnych. Nasi rozmówcy informują nas o wyższych stawkach za owoce ekologiczne. Te sprzedawane są po 1,60 – 1,70 zł/kg. Zdaniem plantatorów zbiory porzeczek czerwonych są mniej więcej w połowie sezonu.

Oczywiście najwięcej emocji budzą ceny porzeczek czarnych. Stawki na poziomie przekraczającym 9,00 zł za kilogram są niewątpliwie rekordowe i jednocześnie sprawiają, że zainteresowanie uprawą gatunku może znacząco wzrosnąć. Kilka razy tańsze są natomiast porzeczki czerwone, co rodzi szereg pytań o skrajnie zdestabilizowany rynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here