Ceny malin 2021: Nadal rosną stawki w Polsce i Serbii

Przehyba

Wysokie ceny malin w Serbii odbijają się w Polsce szerokim echem. Sytuacja na Bałkanach ma wpływ na to, co dzieje się w Polsce. Krajowe mroźnie również oferują satysfakcjonujące plantatorów ceny. Ponadto możemy już zaobserwować nieznaczny trend wzrostowy.

Polskie mroźnie oferują za klasę ekstra już 10,00 zł/kg. Jest to wzrost względem wyjściowych cen. Maliny 1 klasy są kupowane w cenach 9,10 – 9,50 zł/kg. Natomiast druga klasa jest kupowana po 8,50 – 9,00 zł/kg. Krajowi producenci mają nadzieję, że będą świadkami takich samych wzrostów cen skupu jak Serbowie.

Od jakiegoś czasu serbscy producenci obserwują widoczny trend wzrostowy cen. Nikt nie ukrywa, że popyt na maliny jest ogromny. Mroźnie „przebijają” się ofertami, a pośrednicy odbierają surowiec bezpośrednio z gospodarstw. Nie bez przesady będzie nazwanie sytuacji „bitwą o surowiec”.

Ceny bez wątpienia są bardzo wysokie. W niektórych zakładach przekroczyły poziom 400 dinarów za kilogram. Producenci są przekonani, że w tym sezonie przekroczona zostanie bariera 4,00 euro/kg – 18,00 zł/kg. Tak prezentuje się cennik w jednym z serbskich zakładów:

Odmiana Miker 1 klasa           15,31 zł/kg

Odmiana Miker 2 klasa           11,48 zł/kg

Odmiana Willamette 1 klasa   14,16 zł/kg

Odmiana Willamette 2 klasa    10,72 zł/kg

ceny malin w Serbii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here