Ceny mrożonych czarnych porzeczek także rekordowe

czarna porzeczka skup

Kończymy zbiory, skup i przetwórstwo porzeczek czarnych. Sezon 2022 na długo zapisze się w pamięci plantatorów. Rekordowe są także ceny przetworzonych porzeczek.

Skup czarnych porzeczek rozpoczął się od poziomu około 5,00 zł/kg. Następnie ceny bardzo szybko rosły, a zakłady rywalizowały o dostawy każdej tony surowca. Na krótko stawki przekroczyły poziom 9,00 zł/kg, aby ustabilizować się na poziomie 7,50 – 8,50 zł/kg. Taki poziom cen możemy uznać za średnią z sezonu 2022. Biorąc pod uwagę koszty produkcji, inflację i siłę nabywczą naszego złotego nie są to stawki wyższe od pamiętnych 4,50 – 5,00 zł/kg sprzed 10 lat.

Rekordowe ceny zakupu surowca, to w pewnym sensie zagrożenie dla branży przetwórczej. Oczywiście wówczas rosną ceny mrożonek, koncentratów i pozostałych produktów. Niemniej, klienci przetwórni w którymś momencie również nie zaakceptują wzrostów. 

Obecnie ceny mrożonych czarnych porzeczek z Polski kosztują na zachodzie Europy od 2,50 do 2,80 euro za kilogram. Daje to w przeliczeniu 11,98 – 13,42 zł za kilogram. Zatem nawet bez wgłębiania się w koszty zakładów widzimy, że są to ceny gwarantujące rentowność przetwórstwa gatunku nawet w tak wyjątkowym sezonie. 

Tegoroczne zbiory gatunku były niskie, fakt ten nie ulega wątpliwości. Rodzi się zatem pytanie, w którym momencie zimy lub wiosny skończą się polskie zapasy przetworzonych czarnych porzeczek? Zapasy z 2021 roku wyczerpały się w grudniu… 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here