Ceny porzeczek 2020: Ile oferują skupy?

ceny porzeczek 2020

Tuż przed zbiorami wiśni rozpoczynają się zbiory porzeczek. Ten sezon jest drugim z kolei, w którym plonowanie czarnej porzeczki jest znacznie mniejsze niż zazwyczaj. Wiele wskazuje, że ceny porzeczki mogą być wysokie. Jak obecnie wygląda sytuacja ze skupem porzeczek?

Zacznijmy od stawek. Na dzień 8 lipca pośrednicy oferują od 0,70 do 0,80 zł za kilogram porzeczek czerwonych. Cena czarnych porzeczek wynosi od 2,20 do 2,50 zł za kilogram. Tu mówi się głośno o tendencji wzrostowej. Brak zapasów przetworzonego surowca i spodziewane plony wydają się to potwierdzać. Obecna sytuacja jest o tyle ciekawa, że patrząc zaledwie 2 lata wstecz, sytuacja odwróciła się niemal o 180 stopni.

Porzeczka czarna

O ile w porównaniu z 35 czy 40 groszami 2,20 – 2,50 wydaje się być ceną dość atrakcyjną, to plantatorzy nie są z niej zadowoleni Są oni zdania, że cena nawet 3,00 zł/kg przy tegorocznym plonie 2 – 3 ton z hektara jest porównywalna z plonem 8 – 10 ton z hektara przy cenie 0,40 – 0,70 zł/kg.

Porzeczka czerwona

Już w ubiegłym roku obie porzeczki zamieniły się miejscami pod względem cen. Pisaliśmy o tym tutaj: Czerwona porzeczka tańsza od czarnej. Dodatkowo porzeczki czerwone zaliczyły spektakularny wręcz spadek ceny skupu od około 3,00 zł/kg do 0,80 zł/kg. To nie wróżyło dobrze na kolejny sezon.

Niestety, obawy plantatorów się potwierdziły. Tegoroczne ceny poniekąd zaczynają się od ostatnich stawek z 2019 roku. Trzy zyskowne lata zachęciły do dużych nasadzeń i mamy tego efekty w podaży, która skutkuje niskimi cenami.

Warto dodać, że długo przed rozpoczęciem skupu do sieci trafiały informacje o stawkach nawet 0,50 zł/kg. Te na szczęście okazały się nieprawdą, jednak wspomniane wyżej ceny również nie satysfakcjonują producentów. 

4 KOMENTARZE

  1. Co to za porzeczki, galaretki jak dawniej na zimno nie zrobisz, najwyżej nektar do wypicia. To już nie czarna porzec,ka jak dawniej obecna nie ma pektyn

  2. Porzeczka wymaga bardzo małych nakładów pracy i kosztów przy zbiorach i uprawie w porównaniu do truskawek malin moim zdaniem cena jest niesprawiedliwie zbyt wysoka w porównaniu do tegorocznych cen truskawek

    • Ty się puknij w łeb. Co Ty wypisujesz,cena jest niska porzeczek bo plon jest niemalże zerowy. I nie opłaca się wjeżdżać kombajnem,który trzeba opłacić.
      Co roku od lat maliny płacą bardzo dobrze,także truskawki.
      Przy tych 3 owocach najmniej roboty jest przy truskawkach które sądzi się na latach i problem z głowy z chwastami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here