Ceny satysfakcjonują, ale brakuje rąk do pracy

ceny owoców miękkich 2021

Wyjściowe ceny skupu malin satysfakcjonują plantatorów na Bałkanach. Przypomnijmy, że mówimy o stawkach przewyższających 17 zł/kg. Niemniej producenci nadal obawiają się o dostatek rąk do pracy.

Dzienna stawka za zbiór malin wyniesie od 4000 do 5000 dinarów (156 -195 złotych). Chociaż na serbskie warunki są to atrakcyjne stawki, to chętnych do pracy przy zbiorach nadal brakuje. Trend ten notujemy także w Polsce. Pomimo rosnących stawek za pracę, z roku na rok coraz mniej osób decyduje się na pracę w rolnictwie. 

Stosowane są różne warunki wynagrodzenia. Część plantatorów zamierza płacić 80 dinarów (3,10 zł) za każdy zebrany kilogram malin. Inni 300 dinarów (11,72 zł) za godzinę. Wszystko zależy od ceny skupu malin. Jeśli wzrośnie, a pracowników będzie brakować, to producenci gotowi są na podniesienie płac.

Tamtejsi plantatorzy mają bardzo podobne problemy jak w Polsce. Patrząc na zbiory historycznie, brakuje przede wszystkim młodych ludzi, którzy kiedyś stanowili większość pracowników na plantacjach. Obecnie producenci malin coraz częściej rozważają zatrudnianie pracowników z Azji. Chociaż droga od rozważania do praktyki może okazać się bardzo długa…

 

źródło: euronews.rs

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here