Ceny skupu borówek w szczycie sezonu

ceny borówek w skupie 2022

Jeśli chodzi o skup owoców miękkich to najwięcej uwagi warto obecnie poświęcić skupowi borówek. Ceny zatrzymały się na poziomie tych z minionego tygodnia z powodu szczytu zbiorów, ale nadal budzą dużo emocji.

W minionym tygodniu ceny skupu borówek luzem spadły nieznacznie poniżej 10,00 zł/kg. Dziś największe podmioty wróciły właśnie do tego poziomu – 10,00 zł za kilogram.

Rozpoczynający się tydzień w sezonie borówkowym oznacza wysyp/szczyt zbiorów najpopularniejszej odmiany Bluecrop. Od wielu lat koniec lipca charakteryzuje się największą podażą gatunku. Z tego powodu część plantatorów decyduje się na schłodzenie pierwszego zbioru Bluecrop-a i przeczekanie cenowego „dołka”.

Tradycyjnie nieco droższe są borówki zerwane w opakowania detaliczne na plantacjach. Za jagody w 500-gramowych punetkach plantatorzy otrzymują o złotówkę za kilogram więcej. Pamiętajmy, że taki zbiór jest bardziej pracochłonny. 

Wyższa jakość, to wyższa cena, także w przypadku borówek. Owoce powyżej 16 mm średnicy są skupowane po 13,00 zł za kilogram w luzie oraz po 14,00 – 15,00 zł za kilogram w przypadku dostaw w opakowaniach detalicznych. 

Niestety, rozczarowują ceny borówek ekologicznych. Są one skupowane po 12,00 zł za kilogram, czyli zaledwie 2 zł więcej niż jagody z uprawy konwencjonalnej. Warto na koniec podkreślić, że ceny skupu borówek w poszczególnych sortach są bardzo wyrównane na terenie całego zagłębia grójeckiego.  

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here