Ceny truskawek 13.05.2024 – towar klasy premium nadal w cenie

truskawka

Rosnąca podaż krajowych truskawek wraz ze stale dostępnymi owocami z importu sprawiły, że ceny praktycznie zrównały się. Wyjątkiem są truskawki najwyższej jakości z tuneli foliowych.

Aktualne ceny truskawek – 13.05.2024

Ceny truskawek na rynkach hurtowych w Polsce są obecnie dosyć wyrównane. W zależności od jakości kilogram kosztuje zazwyczaj od 10,00 do 15,00 zł. Plantatorzy stale podkreślają, że różnica cenowa między produktem najwyższej jakości z tuneli, a owocami niższej jakości z przyspieszanych upraw gruntowych jest w tym sezonie wyjątkowo mała.

Jeśli mówimy o owocach premium z tuneli foliowych, można je obecnie sprzedać maksymalnie po 15,00 – 17,00 zł/kg. Jeśli plantator oferuje najwyższą jakość owoców to najbardziej adekwatną, czyli najwyższą cenę, jest w stanie uzyskać u swoich stałych odbiorców lub na rynku hurtowym w Broniszach. Oczywiście tam stawki również są bardzo zróżnicowane. Niemniej część kupujących jest w stanie zapłacić więcej za towar, którego oczekują ich wymagający klienci w aglomeracji warszawskiej.

– Wiadomo, że bezpośrednio z gospodarstwa nie sprzedamy detalicznie dużych ilości truskawek z tuneli. Niemniej nie narzekam na brak chętnych z powodu cen na poziomie 25,00 zł/kg – mówi nam Marcin Gwardys, plantator z okolic Góry Kalwarii.

Warto zaznaczyć, że przez ostatni tydzień, czyli od momentu pojawienia się na rynku pierwszych owoców z przyspieszanych upraw gruntowych, ceny krajowych truskawek praktycznie zrównały się z importowanymi. Owoce z Grecji (i innych krajów południa) oferowane są najczęściej w cenie od 9,00 do 13,00 zł/kg.

Goławin
Targowisko gminne w Nowym Przybojewie

Ceny truskawek „na Goławinie”

Od niedawna truskawkami handluje się także na targowisku w Nowym Przybojewie, czyli w sercu czerwińskiego zagłębia truskawkowego. Tak samo jak ostatnich sezonach tamtejsze stawki są zazwyczaj najniższe w kraju. W poniedziałek rano łubianka owoców spod folii lub agrowłókniny kosztowała od 9,00 do 13,00 zł/kg (18,00 – 26,00 zł za łubiankę).

Warto dodać, że ceny na tym lokalnym rynku zmieniają się wyjątkowo szybko, praktycznie z godziny na godzinę. Dlatego w momencie czytania tej publikacji, powyższe stawki mogą już wyglądać inaczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here