Ceny truskawek nadal niskie. Handel skomplikuje długi weekend

łubianki truskawki

Plantatorzy truskawek doświadczają kolejnego trudnego tygodnia w handlu. Odmiany dojrzewają niemal równocześnie, a ceny utrzymują się na dość niskim poziomie. Sytuację komplikuje nadchodzący długi weekend…

Wysyp kilku odmian jednocześnie i niskie ceny

Od kilku dni na rynku obowiązują stawki od 4,00 do 6,00 zł/kg w zależności od jakości truskawek (8,00 – 12,00 zł za łubiankę). Hurtowy odbiór z gospodarstw to stawki 5,00 – 5,50 zł/kg (10,00 – 11,00 zł za łubiankę) Są to tak naprawdę ceny na granicy rentowności produkcji. Zdaniem naszych rozmówców dziś najbardziej psują rynek producenci truskawek najniższej jakości. To oni mają zaniżać ceny.

Jak to działa? Owoce niższej jakości, które powinny trafić do przetwórstwa kierowane są na rynki hurtowe. Różnica polega na tym, że oferowane są praktycznie po cenie skupu, czyli po 8,00 zł za łubiankę (lub mniej), ale korzyścią z opisanej decyzji ma być zerwanie i sprzedaż owoców z szypułką.

Ponadto plantatorzy przyznają, że po kilku dniach zwiększonej podaży zauważają przesunięcie się popytu w kierunku owoców najwyższej jakości. To dobry prognostyk. Co więcej, z firmami i największymi producentami kontaktują się również duzi kupcy z Litwy, którzy potrafią w kilka godzin doprowadzić do niedoboru truskawek na rynku w Broniszach.

Drugi, długi majowy weekend

W czwartek 30 maja przypada ważne święto kościelne – Boże Ciało. W efekcie tysiące Polaków decyduje się na wyjazdy czy spotkania z rodziną i znajomymi. W tym czasie z handlu i pracy rezygnuje również część przedsiębiorców. W efekcie od kilku dni informują plantatorów, że nie będą kupowali owoców na czwartek. Owoce na krzakach nie będą jednak świętowały, tylko dojrzewały…

Przerwy w pracy planują także rynki hurtowe. Na przykład rynek w Broniszach nie będzie otwarty od 29 maja (środa) godz. 12:00 do 30 maja (czwartek) godz. 16:00. Kwestia ta również w istotny sposób skomplikuje handel. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia na początku miesiąca.

łubianki truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here