Ceny truskawek tunelowych – udany początek sezonu

tunel truskawki

Za pierwsze truskawki z nieogrzewanych tuneli odbiorcy musieli w tym roku zapłacić maksymalnie 30,00 zł/kg.  Plantatorzy uważają początek sezonu za udany, zdecydowanie dominują pozytywne nastroje.

Pierwsze partie krajowych truskawek tunelowych pojawiły się w sprzedaży w ostatnim tygodniu kwietnia. Ilości były bardzo małe, więc producenci utrzymywali wysokie ceny. W kolejnych dniach chłodne noce spowalniały dojrzewanie owoców. W związku z tym praktycznie do 10 maja na rynkach hurtowych podaż była niewielka. Dzięki temu stawki, jakich oczekiwali plantatorzy utrzymywały się. To bardzo dobra wiadomość, szczególnie biorąc pod uwagę rosnące koszty produkcji…

Dzięki pogodzie nie doszło do „wysypu” owoców w jednym momencie. To bez wątpienia doprowadziłoby do znacznie szybszych spadków cen. Zamiast tego na rynek powoli, lecz sukcesywnie trafiają coraz większe ilości. Wszyscy producenci są świadomi obniżek, jednak wcale nie muszą być one szybkie, zwłaszcza, że markety nie rozpoczęły jeszcze „na dobre” handlu krajową truskawką.

Z punktu widzenia producentów dobra wiadomość jest taka, że minimalna cena kilograma wysokiej jakości truskawek nie spadła poniżej poziomu 20,00 zł praktycznie przez 20 dni. Dotyczy to rynku hurtowego w Broniszach. Na pozostałych rynkach ceny dziś prezentują się następująco:

  • Elizówka (Lublin)        – średnio 25,00 zł/kg
  • Bronisze (Warszawa)  – średnio 20,00 zł/kg
  • Giełda Kaliska            – średnio 21,00 zł/kg
  • Targ Piast (Wrocław)  – średnio 25,00 zł/kg

Warto dodać, że ceny w tym roku spadają znacznie wolniej niż roku ubiegłym i jest to przede wszystkim zasługa pogody. Potwierdzają to również plantatorzy. Pomimo tego, że na rynek trafiają coraz większe wolumeny owoców to ze sprzedażą nie ma problemów. Nasi rozmówcy są dobrej myśli, jeśli chodzi o handel w najbliższych dniach, ponieważ nieco opóźnione będą również zbiory spod folii perforowanej i agrowłókniny. Zainteresowanie kupujących spada jedynie przed prognozowanymi opadami deszczu, ponieważ jak wiemy, nie ma wówczas satysfakcjonującej sprzedaży na ulicach i targowiskach.

 

ceny truskawek

 

truskawki

Zdjęcie: Marcin Gwardys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here