Ceny truskawek – wzrost podaży i niewielkie różnice w cenach

truskawki tunel

Po „chaosie”, z którym mieliśmy do czynienia w takcie długiego weekendu, obecnie na rynku truskawek obserwujemy stabilizację . Jak aktualnie kształtują się ceny truskawek?

Ceny truskawek – 11.03.2024

Podobnie jak przed rokiem, truskawki spod folii perforowanej i agrowłókniny zaczęły trafiać na rynek w okresie zbiorów z tuneli. Razem z konkurencją owoców z importu sytuacja doprowadza do szybkiego spadku cen. Podobnie jest w tym sezonie, niemniej po zawirowaniach w pierwszym tygodniu maja, sytuacja obecnie nieco poprawiła się.

Plantatorzy relacjonują, że ceny na rynkach hurtowych w kraju wahają się od 22,00 do ponad 30,00 zł za dwu kilogramową łubiankę. Wyższe stawki notowane są na mniejszych rynkach oddalonych od największych zagłębi produkcji. Z kolei najniższe stawki notujemy na rynku w Broniszach. Tam wahania są również największe i najszybsze.

Nałożenie się zbiorów z tuneli i przyspieszanego gruntu nie jest komfortowym scenariuszem dla właścicieli tuneli. W tym sezonie zwracają oni uwagę, że różnica pomiędzy ceną owoców jakości premium, a truskawkami co najwyżej dobrej jakości jest wyjątkowo nieduża.

Mechanizm działa tak samo w każdym kraju

Podczas targów Macfrut gościliśmy na pobliskim rynku hurtowym. Gdy w kraju dostępne były jedynie truskawki z południa kraju (Sycylia, Kalabria) cena kilograma na rynkach hurtowych na północy kraju przekraczała 43,00 zł (10,00 eur/kg). Obecnie na południu trwają zbiory późniejszych odmian. W międzyczasie na rynek trafiają truskawki z centrum kraju i przyspieszane uprawy z północy. W efekcie 10 maja kilogram truskawek kosztował w hurcie od 13,00 do 17,20 zł/kg (3,00 – 4,00 eur/kg.)

Wraz ze wzrostem podaży ceny truskawek spadają także na Ukrainie. Jeszcze przed ostatnim weekendem plantatorzy odmawiali sprzedaży truskawek spod osłon po cenie niższej niż 6,00 – 10,00 zł/kg (60–100 UAH/kg). Jednak kiedy w południowych i zachodnich regionach rozpoczęły się zbiory, ceny natychmiast spadły o 40% do 3,50 – 6,00 zł/kg (35-60) UAH/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here