Chcą 14,50 zł za kilogram malin w skupie, a przetwórnie grają na czas

maliny przemysłowe

Związki plantatorów w Serbii oczekują ceny skupu na poziomie 14,50 zł/kg. Z kolei przetwórcy nie potrafią się zadeklarować i grają na czas…

Zanim na dobre rozpocznie się sezon skupu malin w Serbii, potrwają jeszcze negocjacje między przetwórcami a plantatorami na temat przyszłych cen. Wczoraj odbyło się duże spotkanie z udziałem strony rządowej, związków producentów malin i przetwórców. Rząd pełnił rolę mediatora.

Plantatorzy jasno stawiają swoje oczekiwania. Oczekują ceny na poziomie 14,50 zł/kg (400 dinarów), ponieważ tegoroczne zbiory będą o połowę mniejsze niż przed rokiem. Szacowane są na 25 – 30 tysięcy ton. Przetwórcy nie przedstawili jednak jasnego stanowiska. Zdaniem związkowców grają na czas i będą próbowali rozpocząć skup po ubiegłorocznych cenach, mimo że sytuacja na rynku znacząco się zmieniła.

Pierwsze niewielkie ilości malin trafiają już do mroźni po około 9,00 zł/kg (250 dinarów). Związkowcy podejmują działania, aby psychologicznie wpłynąć na politykę mroźni. Publikują listy firm i średnie ceny skupu z ubiegłego roku, podkreślając, że różnica 30 dinarów jest znacząca i warto współpracować z firmami, które płaciły więcej. Raporty pokazują również, które firmy miały wielomiesięczne opóźnienia w płatnościach, sugerując unikanie współpracy z nimi.

W najbliższych dniach malin na rynku będzie przybywać, ale przetwórcy nadal nie dają jasnego sygnału co do strategii na sezon 2024. Efekty działań serbskich związkowców i plantatorów będą w jakimś stopniu odczuwalne również w Polsce. U nas z powodu licznych przymrozków i gradobicia w zagłębiu kraśnickim, zbiory będą znacznie niższe. Czy w związku z tym ceny skupu będą odpowiednio wyższe?

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here