Sezon i skup truskawek w pełni. Spadek obszaru uprawy truskawek i ostatnie nawałnice sprawiają, każą odpowiedzieć negatywnie na tytułową tezę. Z drugiej strony przemysł przetwórczy nie powinien winić za sytuację nikogo, oprócz siebie samych.
Faktem jest, że Plantacji truskawek w Polsce ubywa W całym kraju obszar, na którym uprawiane są truskawki znacząco zmalał w stosunku rok do roku. W 2020 jagody te uprawiano na 37 763 hektarach. W 2021 roku jest to już 29 634 hektarów. Oznacza to spadek aż o 1/5, a dokładnie o 21%.
Wobec powyższego podaż surowca jest w tym sezonie znacznie mniejsza. Kolejnym niezwykle istotnym zagadnieniem jest odchodzenie producentów od uprawy owoców na rynek przemysłowy. Pisaliśmy o tym w artykule Dlaczego produkcja truskawek przemysłowych staje się nieopłacalna?
Na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmieniła się struktura upraw truskawek. Trend ten nie ulegnie zmianie, dopóki ceny truskawek oferowane przez przemysł nie będą gwarantowały dostatecznych zysków plantatorom. Tym lepiej świadczy to o krajowych producentach, którzy przestawiają produkcję na deserową i podchodzą do produkcji w czysto biznesowy sposób. Branża zamrażalnicza oferując przez wiele lat ceny na granicy rentowności produkcji w głównej mierze przyczyniła się do opisanego wyżej zagadnienia.
Podaż surowca dodatkowo zmniejsza też pogoda. Tuż przed nadejściem frontów burzowych nienawadniane plantacje zaczęły usychać. Obecnie w wielu rejonach notowane są duże straty jakościowe z powodu gradobić i nawalnych deszczy. To z kolei zmniejszy podaż surowca do mrożenia.
Można przypuszczać, że kolejny rok z rzędu branża przetwórcza nie skupi odpowiedniej ilości surowca, a zapasy mrożonek i koncentratu truskawkowego zostaną sprzedane na długo przed rozpoczęciem zbiorów w 2022 roku. Jest to dobra wiadomość z perspektywy nadchodzących zbiorów. Nie jest jednak dobra wiadomość dla przemysłu przetwórczego.
Obecnie ceny skupu truskawek przemysłowych nadal, powoli rosną. Za truskawki do mrożenia można otrzymać 4,10 – 4,30 zł/kg. Natomiast truskawki do tłoczenia kosztują od 2,60 do 2,70 zł/kg. Zakłady podnoszą ceny bardzo powoli, niemniej sytuacja rynkowa wymusza trend wzrostowy.