Dla Włochów zaczyna się nowy sezon truskawkowy

truskawki szklarnia

Do kolejnego sezonu truskawkowego w Polsce musimy poczekać jeszcze co najmniej 4 miesiące. Truskawki natomiast zrywają i sprzedają Włosi. Ceny są tradycyjnie bardzo wysokie. Produkt egipski jest mniej konkurencyjny. 

Dla Włoskich rolników rozpoczął się sezon truskawkowy 2021/2022. Na rynkach pojawiają się pierwsze włoskie truskawki z Sycylii. Owoce zostały wyprodukowane w szklarniach. Mamy zatem do czynienia z bardzo wysokimi kosztami produkcji. Niemniej ceny uzyskiwane przez producentów robią wrażenie.

Kilogram truskawek z południa Włoch kosztuje obecnie na włoskich rynkach hurtowych 15,00 euro za kilogram. To aż 70 zł za kilogram, czyli 140 zł za tradycyjną, polską łubiankę. W przypadku niższej jakości ceny wynoszą 12,00 – 13,00 euro za kilogram (56 – 61 zł/kg).

Na rynku jest duży popyt i nie ma żadnych problemów ze sprzedażą. Włochom pomaga nieco trudniejsza sytuacja egipskich eksporterów. Znacznie wzrosły ceny wysyłek lotniczych, a tylko tak można przetransportować świeże truskawki z Egiptu do Europy. Wyższe ceny truskawek z Egiptu, gdzie sezon rozpoczął się w połowie listopada po części pomaga w uzyskiwaniu przez Włochów tak wysokich cen.

źródło: hortidayli.com / italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here