Dotkliwe spadki cen skupu malin, a do końca zbiorów daleko

zbiór malin

Ceny skupu malin na przestrzeni ostatnich dni znacząco spadły. Plantatorzy z niekrytym zdenerwowaniem mówią o zaskakującej „synchronizacji” wśród zakładów i punktów skupu.

Pierwsze spadki miały miejsce pod koniec minionego tygodnia. Wówczas na punktach skupu na Lubelszczyźnie zaczęła pojawiać się stawka 8,00 zł/kg. Niemniej jeszcze w piątek maliny można było sprzedać po 11,00 zł/kg netto. Wczoraj producenci malin nie kryli negatywnych emocji, gdy na skupach sprzedawali swoje owoce od 6,00 do 8,00 zł/kg. Pojawiają się także informacje o wstrzymaniu skupu w wybranych lokalizacjach.

Do końca zbiorów malin jesiennych pozostał jeszcze (mniej więcej) miesiąc. Dostawy nie są tak duże, jak w szczycie zbiorów malin letnich. W związku z powyższym nie mogą być przyczyną obniżek na mroźniach i punktach skupu. Zestawiając koszty produkcji i obecne ceny skupu trudno dziwić się zdenerwowaniu plantatorów.

Argumentacja, z jaką spotykają się plantatorzy ze strony odbiorców to przede wszystkim trudności ze sprzedażą droższych przetworzonych malin czy dostatek surowca w mroźniach. Producenci jednak w większości są zdania, że po raz kolejny doszło do zmowy cenowej. Od kilku dni cena sukcesywnie spada.

Pojawiają się także plotki, że przyczyną obniżek jest afera dotycząca dodawania porzeczek czerwonych do koncentratu malinowego. Ma to być przyczyną problemów ze sprzedażą i spadku cen produktu przetworzonego. Stąd ostatnie dotkliwe obniżki cen skupu. Podobne doniesienia pojawiały się już latem, gdy ceny skupu osiągały niemal 20 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here