Dużo importowanych borówek na rynkach hurtowych

borówki

Oferta importowanych borówek powiększa się o owoce z Hiszpanii. Podaż jest bardzo duża, a ceny spadają. Hurtownicy jednak narzekają na niski popyt.

Od początku maja na rynku hurtowym w Broniszach zwiększa się podaż borówek. Maj, to pełnia zbiorów w Hiszpanii. To właśnie jagody z Hiszpanii stanowią obecnie większość oferty hurtowników. Następnie na polski rynek trafią borówki z Serbii.

Praktycznie przez cały marzec i kwiecień cena kilograma była dosyć stabilna wahała się od 40 do 50 złotych za kilogram. Na przełomie kwietnia i maja na polski rynek dotarły bardzo duże ilości borówek z Hiszpanii. Oznacza to znaczący spadek cen. Obecnie kilogram kosztuje najczęściej 22 – 26 złotych. Zatem ceny spadły praktycznie o połowę. 

Ponadto hurtownicy informują nas, że pomimo spadających cen popyt ze strony ich odbiorców nie wzrasta. Można również spotkać się ze stwierdzeniem, że rynek jest wprost „zawalony” hiszpańskimi borówkami.

Gdy zaczną się zbiory w naszym kraju, hiszpańskie borówki teoretycznie nie powinny być zagrożeniem. Konkurencje zwiększają co roku jagody z Serbii, które kupione taniej w szczycie zbiorów, po przechowaniu trafiają na krajowy rynek w lipcu i bezpośrednio wpływają na spadki cen.

Na pierwsze krajowe owoce musimy jeszcze poczekać kilka tygodni. Podobnie jak w przypadku wszystkich owoców, wzrósł także koszt wyprodukowania każdego kilograma borówek. Mazowiecki ODR wyliczył go w grudniu na 8,68 zł/kg przy plonie 12 ton z hektara. Od tamtego czasu zdrożało wiele środków produkcji rolnej, zatem koszt ten obecnie zapewne jest nieco wyższy. Plantatorzy powinni mieć to na względzie sprzedając swoje owoce. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here