Kupić taniej, sprzedać drożej – to naturalna kolej rzeczy w handlu. Trudno tu o zrozumienie. Ma to odzwierciedlenie w aktualnej sytuacji na rynku malin. Duży popyt na międzynarodowym rynku, możliwość osiągnięcia wysokich cen przez plantatorów, ale… No właśnie. Przetwórcy zasłaniają się trudnościami w sprzedaży produktów wytworzonych z drogiego surowca i obniżają ceny. Ale plantatorzy też mają swoje racje – dysponują towarem, który jest potrzebny.
Koszty produkcji owoców rosną, szczególnie biorąc pod uwagę problemy z siłą roboczą. Plantatorzy włożyli wiele wysiłku w utrzymanie plantacji w dobrej kondycji i naturalne jest, że chcą otrzymywać odpowiednie ceny za swoją pracę. Tymczasem ceny spadają. Zdaniem producentów bezpodstawnie. Warto wiedzieć jednak czym tłumaczą się przetwórcy.
Zdaniem prof. Bożeny Noseckiej, zbiory malin jesiennych będą wyższe od zbiorów malin letnich. Dlatego niższe będą ceny ich skupu. Mimo tego wyzwaniem dla branży przetwórczej będzie w nadchodzących miesiącach sprzedaż przetworów malinowych z zyskiem.
– Zacznijmy od tego, że ceny skupu malin w 2021 i 2022 były absolutnie rekordowe. Takich cen w Polsce nie odnotowaliśmy jeszcze nigdy – mówiła prof. Bożena Nosecka w niedzielnym wydaniu programu Tydzień. Ekspertka wyjaśniła, że był to efekt sytuacji na rynkach światowych, a przede wszystkim niższych zbiorów w Serbii.
– Teraz jest podstawowe pytanie, czy uda się sprzedać przetwory z malin po takich cenach? To będzie problem, ponieważ ceny przetworów będą być niezwykle wysokie – pytała prof. Nosecka na antenie programu pierwszego Telewizji Polskiej. Wyższe ceny skupu i wyższe koszty przetwórstwa muszą przełożyć się na wyższe ceny mrożonek, koncentratów, dżemów, pulpy czy innych produktów. Wyzwaniem dla branży przetwórczej będzie ich sprzedaż po cenach, które będą gwarantowały zyski.
Zdaniem rozmówczyni tegoroczne zbiory malin jesiennych będą wyższe od zbiorów malin letnich. W związku z tym ceny skupu malin jesiennych będą niższe od analogicznych cen z ubiegłego sezonu. Z drugiej strony, jeśli prześledzimy ceny przetworów z malin to są one bardzo stabilne. Ewentualne zmiany cen mrożonek czy koncentratu mają miejsce kilka razy w ciągu wielu miesięcy. Ceny skupu natomiast zmieniają się niemal codziennie.
Słowa pani profesor mają odzwierciedlenie w ostatnich cenach skupu. Stawki za maliny jesienne powoli spadają w ciągu kilku ostatnich dni. Z poziomu 16,00 – 17,00 zł/kg spadły one do 8,00 zł/kg. Zakłady i pośrednicy rozpowszechniają informacje o kolejnych spadkach w najbliższym czasie. Jako główną przyczynę spadków cen plantatorzy wskazują znaczący import surowca z Ukrainy.
źródło: Magazyn Tydzień 14.08.2022, TVP 1