Handel borówkami: Co słychać na świecie?

borówki

Do polskiego sezonu na borówki pozostało jeszcze kilka miesięcy. Niemniej gatunek jest już owocem dostępnym przez cały rok. Jak obecnie wygląda handel i jakie są perspektywy na początek sezonu w Europie?

Najwięksi importerzy na półkuli północnej są zdania, że rynek borówek obecnie przeżywa boom. To z powodu znacznie mniejszych dostaw owoców z południowej półkuli. Te wynikają zarówno z problemów w transporcie morskim, ale także z mniejszej dostępności siły roboczej. Rynek ustabilizuje się dopiero około marca, gdy do USA będą trafiać większe ilości jagód z Meksyku, a w Europie rozpocznie się sezon w Maroko i Hiszpanii.

Chile / Peru

To główni dostawcy borówek na rynki europejskie w okresie zimowym. Opóźnienia w transporcie morskim zmniejszą eksport z Chile. Producenci wybierają tylko te partie jagód, które będą w stanie dotrzeć w dobrej kondycji na rynki docelowe. Rynek jednak nie znosi próżni. W związku z obserwowaną sytuacją wzrosła produkcja mrożonych borówek. Ich eksport wzrósł.

W ostatnich latach Peru stale zwiększa eksport borówek. Kraj przeszedł z eksportu 12 951 ton świeżych borówek w sezonie 2015/16 do 162 456 ton w sezonie 2020/21. W sezonie 2021/22 Peru planuje wyeksportować 211 200 ton świeżych jagód. Jest to pięciokrotność polskiej produkcji.

Holandia / Niemcy

Najwięksi importerzy w Holandii kończą import tych owoców z Peru. Rozpoczynać się natomiast będzie import z Chile. Zawirowania w globalnym transporcie morskim sprawiły, że jakość była w ostatnich tygodniach niezwykle zróżnicowana. Zdarzało się, że kontenery dopływały po 5 tygodniach. Importerzy powoli przygotowują się na rozpoczęcie marokańskiego sezonu. Podobnie wygląda sytuacja w Niemczech. Import z Peru zakończy się pod koniec stycznia lub na przełomie stycznia i lutego. Wówczas nastąpi zmiana dostawców.

Chiny

Chińskie borówki są dostępne na krajowy, rynku, ale cena nadal jest dość wysoka ze względu na niskie plony. Cena detaliczna świeżych borówek krajowych luzem wynosi 120-150 juanów za kg (75 – 94 zł/kg) w niektórych regionach. Powierzchnia uprawy borówek szybko rośnie. Borówki zimowe są uprawiane w kilku miejscach na południu kraju, a całkowita produkcja jest dosyć mała. Szczyt sezonu dla chińskich borówek trwa od czerwca do października. W tym okresie cena świeżych jagód wynosi na ogół 40-60 juanów za kg (25 – 37 zł/kg).

źródło: freshplaza.it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here