Handel truskawkami coraz częściej będzie omijał giełdy?

truskawki 2020

Współpraca pośredników z producentami z pominięciem rynków hurtowych jest coraz częstsza. Przedsiębiorcy, którzy zaopatrują markety już teraz poszukują producentów wysokiej jakości truskawek, aby zaopatrzyć sieci handlowe w sezonie. 

Pośrednik, z którym rozmawialiśmy w ogóle nie zaopatruje się na giełdach. Co więcej wysuwa dość radykalną tezę, że handel giełdowy będzie w Polsce coraz szybciej zanikał. – Kupuję wyłącznie bezpośrednio od producentów i płacę gotówką. Wymagam topowej jakości, a od siebie daje pewność zbytu, płatności i stałą, wieloletnią współpracę – dodaje.

– Mamy dopiero kwiecień, ale już teraz staram się poszerzać grono moich dostawców – mówi nam duży pośrednik z Kujaw. Nasz rozmówca współpracuje przede wszystkim z marketami. W związku z coraz większymi możliwościami sprzedaży poszukuje producentów towaru premium. Jak dodaje, jego działalność opiera na trwałych relacjach handlowych. Bez nich nie byłoby możliwe regularne zaopatrywanie marketów w dobrej jakości truskawki, ale też inne owoce jagodowe. 

– Na przestrzeni ostatnich lat widzę coraz silniejszy zwrot ku uprawom tunelowym – zdaniem naszego rozmówcy trend ten będzie coraz bardziej zauważalny. Uprawa pod osłonami to wyższej jakości truskawki, pewniejszy handel i zabezpieczenie się producentów przed coraz bardziej kapryśną pogodą. 

Pozostając w temacie upraw tunelowych nasz rozmówca zauważa, że przede wszystkim młodzi producenci inwestują w tą technologię. Po pierwsze wynika to z coraz większych wyzwań, które towarzyszą produkcji truskawek w gruncie (zmęczenie gleby, presja chorób i szkodników). Po drugie wynika to także z potrzeb rynku. Markety coraz częściej chcą oferować jakość premium już w maju. Oczekiwania odbiorców i konsumentów są coraz wyższe. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here