Ile powinien kosztować kilogram truskawek?

truskawki na mrożenie ceny

Oczywiście, że więcej niż 5,00 zł/kg. W porównaniu z ubiegłym sezonem znacząco wzrósł koszt produkcji każdego kilograma truskawek. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co dzieje się na rynku – ceny szybko rosną mimo że jeszcze kilkanaście dni temu przekonywano nas, że zapotrzebowanie jest na średnim poziomie…

Pod ostatnim artykułem o cenach skupu truskawek miała miejsce duża dyskusja. Plantatorzy podkreślali, że aktualne ceny (nieco powyższej 5,00 zł/kg w przypadku truskawek bez szypułek) nie są satysfakcjonujące.

Padały także głosy, że takie stawki można było otrzymać kilka czy kilkanaście lat temu przy niższych kosztach i wyższej sile nabywczej złotego. Nie sposób się z tymi opiniami nie zgodzić.

Warto jednak zwrócić uwagę, jak znacząco rosną ceny skupu i jak szybko zmieniła się narracja przetwórni niezależnie czy chodzi o truskawki do mrożenia czy tłoczenia. Tuż przed sezonem branża przekonywała o niezbyt wysokim zapotrzebowaniu, zamknięciu rynku wschodniego czy rosnącej konkurencji ze strony mrożonych truskawek z Egiptu. Jak się okazuje powyższe argumenty nie mają aż takiego wpływu na rynek, jak przedstawiali to kupujący. Dziś otwarcie mówią o znaczącym popycie.

Warto przeczytać także: Pogłoski kontra liczby

Obecnie ceny skupu są dość zróżnicowane. Truskawki bez szypułki są skupowane od 4,70 do 5,30 zł za kilogram. Niemniej powinniśmy mieć na uwadze, że przez kilka ostatnich dni ceny skupu wzrosły średnio o 11%. Informacje, jakie napływają z rynku każą wnioskować, że najprawdopodobniej będziemy świadkami kolejnych wzrostów cen w przyszłym tygodniu. Zwłaszcza, że prognozowana słoneczna pogoda powinna sprawić, że przetwórcy nie będą narzekać na niski poziom Brix w owocach.

Wszystkich producentów dotyczą znaczące wzrostu koszty produkcji. Najbardziej zdrożały nawozy, paliwo i koszty pracy. Plantator chce sprzedać jak najdrożej, przetwórnia chce kupić jak najtaniej. Jest jeszcze pracownik, który również chce zarobić jak najwięcej pieniędzy za zbiór. Mamy nadzieje, że w tym sezonie przy obserwowanych uwarunkowaniach rynkowych wszystkie strony mogą z powodzeniem znaleźć porozumienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here