Ile powinny kosztować pierwsze w tym sezonie truskawki?

truskawki ceny 2022

W porównaniu z ubiegłym sezonem znacząco wzrosły koszty produkcji każdego gatunku sadowniczego, także truskawek. Mówienie o tych wzrostach oraz o oczekiwaniach co do cen sprzedaży jest w interesie plantatorów. 

W przypadku przyspieszanych upraw z gruntu mazowiecki ODR wyliczył koszt produkcji kilograma truskawek na poziomie niemal 5,00 zł za kilogram (4,96 zł/kg przy plonie 8 ton/ha). Zdaniem naszych rozmówców to wyliczenia optymistyczne lub nawet nieco zaniżone. Mamy zatem 10 zł za tradycyjną łubiankę. To jednak same koszty. Do tego musimy dodać nierzadko dodatkowe koszty transportu i sprzedaży, a także zysk, który pozwoli na dalsze inwestycje. 

Nie będzie zatem żadną przesadą mówienie już teraz o 15 – 20 złotych za łubiankę wysokiej jakości truskawek spod folii perforowanej czy agrowłókniny. Najważniejsze będzie utrzymanie tej ceny, gdy podaż będzie się zwiększała. Z drugiej storn, gdy większość producentów będzie świadoma kosztów, to nie powinno stanowić większego problemu. Ostatnią zmienną tego równania jest konsument. To on zdecyduje czy jest w stanie tyle zapłacić za owoce. 

Do zbiorów jeszcze kilka tygodni. W interesie plantatorów jest mówienie tak często jak to tylko możliwe o wspomnianych stawkach. Dobre efekty przynoszą wystąpienia w lokalnych czy regionalnych mediach. Będzie to forma przyzwyczajania do podanych wyżej cen. Nie jest jednak celowe działanie w celu maksymalizacji zysku kosztem konsumenta, a zwyczajne dbanie o swój biznes i chęć uczciwego zarobku z ciężkiej pracy. 

W Polsce coraz więcej truskawek uprawia się w tunelach foliowych. Pamiętajmy, że tunele to ogromna inwestycja i tu procentowo koszty bardziej wzrosły. Zdaniem producentów koszt produkcji kilograma w tym systemie produkcji, to co najmniej 8,00 złotych. W związku z tym ceny sprzedaży powinny być odpowiednio wyższe. 

Prawdziwy sprawdzian  dla plantatorów przyjdzie w momencie wysypu owoców spod folii perforowanej oraz spod agrowłókniny. Nie zapominajmy, że jeszcze w maju sytuację na rynku mogą skomplikować ostatnie partie truskawek importowanych z południa Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here