Intensywnie osypują się zawiązki porzeczek czarnych i czerwonych

Daleko jeszcze do oceny potencjału zbiorów porzeczek w bieżącym sezonie. Jednak ze strony producentów płyną informacje, że będą one ograniczone. Wszystko za sprawą bardzo małej aktywności owadów zapylających oraz specyficznego przebiegu pogody.

– Osypywanie się zawiązków można było zaobserwować na czarnych porzeczkach jeszcze przed przymrozkami – mówi Paweł Jaruga, producent z Lubelszczyzny. Jak dodaje specyficzny przebieg pogody nie sprzyja zawiązaniu obu gatunków porzeczek w tym sezonie. Plantator sprawdza rośliny w najprostszy sposób, czyli poprzez potrząsanie pojedynczymi gałęziami – jagody nadal opadają.

Zauważają to także inni producenci w regionie. Wpływ na opadanie zawiązków miała w pierwszej kolejności susza. W wielu regionach kraju, w tym na Lubelszczyźnie nie padało od około miesiąca. W okresie kwitnienia obserwowano ponadto znacznie mniejszą niż w ubiegłych latach aktywność pszczół. Słabo zapylone są zarówno porzeczki czarne i czerwone. Jak dotąd zjawisko jest obserwowane przede wszystkim na odmianach wczesnych obu gatunków.

Następnie mieliśmy dwie noce z przymrozkami, które również w jakimś stopniu przyczyniły się do opisywanego zjawiska. Weekend z kolei ma minąć pod znakiem wichur, które w sposób fizyczny przyczyniają się do osypywania zawiązków. Podsumowując przebieg pogody jest ekstremalnie niekorzystny z punktu widzenia tegorocznych zbiorów.

Wśród plantatorów można się spotkać z opinią, że natura „wzięła ich stronę i przyczynia się do wyższych cen skupu”. Jeśli chodzi o porzeczkę czarną, to producenci mogą być spokojni zarówno o popyt i ceny. Gorzej pod tym względem kształtował się rynek porzeczek czerwonych. Niewątpliwie jednak opisane zagadnienie zmniejszy podaż gatunku, co powinno przełożyć się na wyższe ceny skupu.

porzeczki czerwone
Porzeczki czerwone
porzeczki
Porzeczki czarne
porzeczki czarne
Porzeczki czarne

4 KOMENTARZE

  1. Czarna będzie maks 6-7 t/ha a w czerwonej z 18t/ha w tamtym sezonie w tym będzie 2-3t/ha jak po zbiorze wyglądają grona…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here