Jak kształtują się ceny łubianek na truskawki?

nowe łubianki

Jeśli chodzi o nowe łubianki na sezon 2023 to najwięksi odbiorcy są już po zakupach. Producenci natomiast zastanawiają się czy i w tym roku na polski rynek dotrą opakowania z Białorusi?

– Najwięksi producenci, czy hurtownicy już kupili łubianki w hurtowych ilościach. Teraz raczej wyprzedajemy się z zapasów – mówi pan Tomasz, producent łubianek z województwa świętokrzyskiego. Dodaje, że sprzedaż w ostatnich tygodniach była nieco niższa niż przed rokiem. Część plantatorów miała jeszcze opakowania z ubiegłego roku. Ogólny spadek produkcji truskawek to kolejna przyczyna mniejszej sprzedaży opakowań. W związku z tym ceny są porównywalne do ubiegłorocznych.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Ceny rynkowe wahają się od 1,80 do 2,20 zł za sztukę. Jednak najczęściej spotkamy się ze stawką 2,00 zł/szt. Zdaniem naszego rozmówcy cena ta najprawdopodobniej utrzyma się do zbiorów, ponieważ producenci raczej nie będą już dużo produkowali, a raczej wyprzedawali zapasy.

Jeśli chodzi o strukturę produkcji to nasz rozmówca potwierdza, że zdecydowaną większość stanowią tradycyjne, 2-kilogramowe łubianki, w których od lat sprzedawane są truskawki. Od kilku lat w produkcji i w handlu są także łubianki o pojemności 1 kg. Decydują się na nie przede wszystkim producenci borówek. Niemniej nadal jest to niewielki ułamek produkcji, ponieważ markety na terenie kraju handlują borówkami w jednorazowych, plastikowych opakowaniach.

Warto zwrócić także uwagę na łubianki z Białorusi. Ich niższe ceny w istotny sposób wpłynęły na rynek opakowań przed rokiem i przed dwoma laty. Oferowane były w hurtowych ilościach między innymi na targowisku w Nowym Przybojewie. Jednak krajowi producenci przekonali się „na własnej skórze” o ich niższej jakości i już w ubiegłym roku rezygnowali z zakupu tańszych opakowań ze wschodu. Zastanawiające jest czy i tej wiosny białoruskie łubianki trafią na polski rynek w większych ilościach. Jak wiemy obecnie działa tylko jedno przejście towarowe między Polską a Białorusią.

– Najważniejsze jest powolne suszenie – dodaje na koniec pan Tomasz. Plantatorzy mogą kupić opakowania o zróżnicowanej jakości po różnych cenach. Mogą także sprawić, że dobre łubianki staną się powykrzywiane i nieatrakcyjne. Ważne jest, aby świeże opakowania po zakupie wyschły w zacienionych miejscach, a nie na pełnym słońcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here