8 i 9 grudnia tego roku odbyła się konferencja Jagodowe Trendy 2021. Producenci, wystawcy, doradcy i przedstawiciele nauki spotkali się tym razem w Puławach.
Pierwszego dnia konferencji tuż po otwarciu puławskiego domu kultury dla zwiedzających konferencję rozpoczęła się seria wykładów z dziedziny ekonomii ogrodnictwa. Prelegenci skupili się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z truskawkami, malinami, borówkami, jeżynami innymi gatunkami jagodowymi. Mówiono o produkcji, spożyciu, eksporcie i imporcie.
Dużo miejsca zajęła dyskusja o opłacalności i przyszłości produkcji malin w Polsce w kontekście do wyjątkowego sezonu, jakim bez wątpienia był sezon 2021. Zainteresowanie producentów skupił wykład o zbiorze mechanicznym malin, który jest obecnie najskuteczniejsza metodą ograniczenia kosztów zbioru. Nie zabrakło także zagadnień o (jak najbardziej koniecznej) promocji owoców jagodowych.
Jeśli chodzi o wystawców to zwiedzający mogli porozmawiać z przedstawicielami zarówno duży firm chemicznych i nawozowych jak i tych mniejszych, które swoje usługi dedykują przede wszystkim producentom owoców jagodowych w. Na imprezie można było porozmawiać z wieloma doradcami, a także pracownikami naukowymi wyższych szkół rolniczych i Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
W jednej z sal w Puławskiego Domu Kultury „Dom Chemika” zorganizowano mniejszą konferencję dla producentów jagody kamczackiej. Mówiono zarówno o rozpoczęciu produkcji gatunku, wyzwaniach w jego produkcji, a także o promocji, sprzedaży i możliwości eksportu gatunku.
Drugiego dnia, czyli 9 grudnia blok wykładów dotyczył innowacji i technologii produkcji gatunków jagodowych. Prelegenci mówili o skutecznym wykorzystaniu wody, całorocznej produkcji truskawek, czy alternatywach w produkcji porzeczek czarnych. Nie zabrakło informacji o nowinkach z całego świata, a także prezentacji nowych, perspektywicznych odmian porzeczek czarnych.