Jak zachowają się przetwórnie wobec niskiej podaży truskawek?

skup truskawek 2022

Ceny skupu truskawek rosną, a branża przetwórcza swoją polityką zakupową potwierdza niezwykle wysoki popyt. Podaż truskawek nie zaspokaja potrzeb, a przebieg sezonu może dodatkowo skomplikować pogoda…

Zbiory truskawek z gruntu w pełni. Jednak jak widzimy po raz kolejny to pogoda ma decydujący wpływ na przebieg sezonu, a zatem także na ceny skupu. Ostatnie bardzo obfite deszcze i prognozowana fala upałów mogą zdaniem producentów w istotny sposób ograniczyć podaż truskawek do mrożenia. W związku z tym to właśnie w tym segmencie notujemy wzrosty. Truskawki na tłoczenie kosztują od wielu dni od 3,00 do 3,40 zł za kilogram.

Ponadto plantatorzy uważają, że tegoroczny sezon truskawkowy będzie krótszy niż zazwyczaj. Wiedzą o tym doskonale także przetwórcy, którzy poprzez podnoszenie cen, chcą kupić potrzebną ilość surowca. Popyt wynika przede wszystkim z braku zapasów mrożonek i nieco niższego importu z Egiptu. 

Powyższe kwestie mają widoczny wpływ na rynek. Ceny skupu rosną. Dziś kilogram truskawek do mrożenia pierwszej klasy można sprzedać nawet po 6,20 zł za kilogram netto. Wczoraj na większości punktów skupu w zagłębiu grójeckim oferowano 6,00 zł za kilogram. 

Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się czy ceny osiągną poziom 6,00 zł za kilogram. Obserwując aktualny popyt na owoce do mrożenia możemy dziś zadawać pytanie czy cena kilograma osiągnie 7,00 złotych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here