Jesienna pielęgnacja nowych nasadzeń truskawki

Potencjał plonotwórczy nowych nasadzeń truskawki zależy przede wszystkim od liczby i grubości koron, jakie udało się zbudować roślinom na okres inicjacji pąków kwiatostanowych oraz warunków pogodowych panujących jesienią. Ogromne znaczenie mają również prawidłowo ukierunkowane zabiegi wspomagające rozwój roślin oraz proces inicjacji pąków kwiatowych na nowy sezon. 

Przede wszystkim zbudować system korzeniowy

Podstawą prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin jest dobrze rozbudowany system korzeniowy. Głównymi pierwiastkami odpowiadającymi za rozwój korzeni są fosfor i wapń, jednak aby proces ten przebiegał bez zakłóceń w glebie nie może zabraknąć żadnego ze składników pokarmowych. Lustrując nowo założone plantacje należy zwrócić uwagę na stan systemu korzeniowego, oceniając potencjalną objętość gleby jaką penetrują korzenie, ich gęstość oraz długość najdrobniejszych włośników. Korzenie roślin powinny być jasne (kremowobiałe), bez jakichkolwiek oznak zbrązowienia, które mogłyby świadczyć o nieprawidłowym rozwoju lub problemach chorobowych. W przypadku słabego przekorzenienia się roślin należy jak najszybciej zastosować dobry preparat humusowy wspomagający rozwój masy korzeniowej. Może to być sypki koncentrat kwasów humusowych  H-850 (w dawce 2,0-3,0 kg na ha), płynny preparat Humik (3,0 -5,0 l na ha) zawierający kwasy humusowe i betainy stymulujące rozwój włośników korzeniowych lub Carbohumik. Alternatywą może być również płynny stymulator rozwoju systemu korzeniowego BlackJak (2,0 litr na ha), wytwarzany również z leonardytów, ale z zastosowaniem technologii nadającej produktowi niski odczyn. Preparatem dedykowanym do intensyfikacji rozwoju systemu korzeniowego jest również Goteo (3,0-5,0 l na ha) zawierające specyficzne fitohormony stymulujące rozwój włośników i ich penetrację gleby. Nowym produktem do stymulacji rozwoju systemu korzeniowego, wzbogaconym w aminokwasy i inne związki organiczne biorące udział w rozwoju ryzosfery jest Askan (3,0-6,0 litr na ha). Ubiegłoroczne testy tego produktu prowadzone na poletkach Doradcy Jagodowego wykazały jego korzystny wpływ zarówno na wielkość plonu owoców jak i na dynamikę plonowania truskawki czerwcowej odm. Opera. Wymienione preparaty humusowe mogą być stosowane zarówno poprzez system fertygacyjny jak i poprzez rozlanie wzdłuż rzędów.

Najważniejszą po posadzeniu jest stymulacja rozwoju systemu korzeniowego
Plantacja odm. Rumba zakładana końcem czerwca z sadzonki frigo A – w przyszłym roku spodziewany pełny plon
Kontrola rozwoju systemu korzeniowego jesienią to podstawowy etap lustracji nowych nasadzeń
Odmiana Flair - nasadzenie czeka na założenie konstrukcji tunelu
Odmiana Flair – nasadzenie czeka na założenie konstrukcji tunelu

Poprawa inicjacji paków kwiatowych

Inicjacja pąków kwiatowych u odmian truskawki czerwcowej (czyli „dnia krótkiego) rozpoczyna się w naszych szerokościach geograficznych ok. 25 sierpnia i trwa do przymrozków. Prawidłowy przebieg tego procesu wymaga optymalnego odżywienia roślin, dobrej wilgotności gleby oraz umiarkowanych temperatur. Zarówno nadmierne upały jak i przymrozki w tym okresie utrudniają ten proces. Jako, że inicjacja pąków kwiatowych na przyszły sezon jest procesem ściśle powiązanym z metabolizmem cyklu giberelinowego zastosowanie w tym okresie dobrej jakości preparatu zawierającego prekursory giberelin efektywnie zwiększa potencjał przyszłorocznych plonów. Preparatem tym może być Maxi Grow w dawce 1,5 litr na ha, Shigeki w dawce 2,0-3,0 litr na ha lub Valkiria 2,0-3,0 litr  na ha.

Warto pamiętać, iż każdy stres – w tym niekorzystne warunki pogodowe lub zastosowanie herbicydów – utrudnia proces inicjacji pąków kwiatowych. W skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych lub przy silnym stresie herbicydowym zabiegi stymulujące należy powtarzać co 7-10 dni. W przypadku wystąpienia fali chłodów lub wczesnych przygruntowych przymrozków warto również rozważyć okrycie plantacji włókniną polipropylenową.

Przy późnym sadzeniu sadzonek typu frigo istnieje ryzyko bardzo słabej inicjacji pąków na kolejny sezon

Jak radzić sobie z rozłogami?

Stałym problemem na plantacjach truskawki jesienią są rozłogi, które tym intensywniej wyrastają im intensywniej żywione i biostymulowane są młode nasadzenia truskawki. Ręczne usuwanie rozłogów jest bardzo kosztowne, a maszyny do mechanicznego ich usuwania nie są rozpowszechnione.

Dobrym rozwiązaniem okazuje się sięgniecie po herbicyd Beloukha 680 EC – nieselektywny desykant zawierający kwas nonanowy (naturalną substancję pozyskiwaną z olejów rzepakowego i słonecznikowego). Zabieg preparatem Beloukha 680 EC należy wykonać przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie na suche rozłogi, opryskując je do pełnego zwilżenia powierzchni. Decydującym czynnikiem jest koncentracja preparatu – w przypadku dużej masy rozłogów rekomenduje się zastosowanie 10% roztworu preparatu. Biorąc pod uwagę koszt zabiegu preparat Beloukha 680 EC najlepiej jest aplikować z wykorzystaniem opryskiwaczy ULV (ang. Ultra Low Volume), dzięki którym wypływ cieczy roboczej można ograniczyć do 30-40 litrów na ha.

W takie technologii łatwo się pozbyć rozłogów stosując herbicyd bezpozostałościowy Beloukha 680 EC
Ręczne usuwanie rozłogów jest bardzo kosztowne
Objawy fitotoksyczności na truskwce po zastosowaniu herbicydów – a chwasty jak rosły tak rosną
Uszkodzenia herbicydowe na truskawce wymagają intensywnej biostymulacji

Regalis Plus 10 WG w eliminacji rozłogów truskawki

Alternatywnym rozwiązaniem ograniczającym wyrastanie rozłogów może być zastosowanie preparatem Regalis Plus 10 WG (w dawce 1,0 kg na ha). Preparat ten zawiera proheksadion wapnia – związek spowalniający cykl giberelinowy w roślinach i hamujący ich wzrost elongacyjny. Rośliny opryskane preparatem Regalis Plus 10 WG są krępe i sporadycznie wytwarzają rozłogi, ale przyrost ich szyjki korzeniowej i inicjacja paków kwiatowych zachodzi bez zakłóceń.

Po zastosowaniu preparatu Regalis Plus 10 WG rośliny są niskie i krępe ale rozrost szyjki korzeniowej przebiega prawidłowo (fot. odm. Marmolada)

Zespół Doradcy Jagodowego

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here