Komunikat DORADCA JAGODOWY – Plantacje truskawek jesienią, 08.10.2020

doradca jagodowy

Jakie zabiegi należy wykonać na plantacjach truskawek jesienią? Zalecenia dr Zbigniewa Jarosza, Doradcy Jagodowego, w nowym komunikacie.

– Początek października na plantacjach truskawek. Trwa proces inicjacji pąków kwiatowych, czyli budowa potencjału plonotwórczego na przyszły sezon. Często dostaje od plantatorów pytania, czy w tej chwili jest jeszcze czas na zabiegi biostymulujące. Powiem tak – to ściśle zależy od kondycji roślin – mówi dr Jarosz. 

Jesteśmy po okresie intensywnych opadów, szczególnie na południu i w centralnej Polsce. Przede wszystkim w rejonie grójecko-wareckim, gdzie mamy do czynienia z glebami ciężkimi, takie warunki mogły spowodować podtopienie systemu korzeniowego. Jak wspomóc ryzosferę?

Jesień to najlepszy czas na uzupełnienie wapnia. Jak podkreśla dr Jarosz, wapń odpowiada za odczyn gleby, dostępność składników pokarmowych, a także rozwój mikroflory glebowej. Jakie wapno wybrać?

Drugim pierwiastkiem, o którym nie możemy zapomnieć jest fosfor. Musimy mieć świadomość, że wymaga on czasu, aby mógł się przemieścić. Za jakiej formy możemy skorzystać? Szczegóły w komunikacie dr hab. Zbigniewa Jarosza, Doradcy Jagodowego. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here