Komunikat jagodowy nr 01 z 07.04.2023 PROCAM

Na przełomie zimy i wiosny występowały wysokie temperatury mające wpływ na szybki start wegetacji. Obecne ochłodzenie, a nawet znaczące mrozy miały wpływ na chwilowe przyhamowanie rozpoczętej już wegetacji roślin. Musimy się liczyć z uszkodzeniami roślin i z celowością stosowania zabiegów regeneracyjnych. Należy także zachować czujność w zakresie walki ze szkodnikami i chorobami. Zachęcamy, aby śledzić nasze kolejne komunikaty także na portalach społecznościowych i te przesyłane osobom z nami współpracującym drogą krótkich wiadomości SMS. Dynamika rozwoju patogenów bywa szybka.porzeczki

W JAGODNIKACH wegetacja postępuje mimo przeplatania się wiosennej i zimowej aury.

  • agrosimex wapnowanie wapno nawozy
  • rosahumus agrosimex gleba

Jest to niebezpieczne zjawisko, gdyż rośliny funkcjonują, a krążące w nich soki roślinne przy sporym uwodnieniu mogą zamarzać. Uszkodzeniu zatem mogą ulegać wiązki przewodzące roślin, a zwłaszcza kwiaty. Tym samym obecne mrozy mogą mieć duży wpływać na jakość i wielkość tegorocznych plonów.

Poniżej przedstawiamy wykaz kilkunastu najniższych temperatur występujących w ostatnich kilku dniach na terenie kraju. Odczyty temperatur najczęściej wykonywane są na wysokości około 2 metrów nad powierzchnią gruntu.

Mimo tak niskich temperatur rozwijały się także patogeny. Najniższą temperaturę w okresie minionego tygodnia odnotowano na stacji w miejscowości Bończa w gminie Warka, w powiecie grójeckim. Należy liczyć się z uszkodzeniami mrozowymi roślin. Uszkodzenia wiązek przewodzących powinny być regenerowane przy pierwszych możliwych okazjach. Typowym stymulatorem na takie okazje jest ImPROver możliwy do stosowania w dawce 0,5-1l/ha w zależności od siły uszkodzeń. Zabieg regeneracyjny warto jest połączyć z nawożeniem makroelementowym (NPK) i cynkowo-borowym (Zn+B). Zatem właściwą mieszaniną może być połączenie ProHorti Plus NPK 4-5 kg/ha oraz ProHorti Plus Zn+B 4 kg/ha. W przypadku łącznego stosowania tych rozwiązań dawkę można zmniejszyć do 3 kg/ha każdego.

 

N A W O Ż E N I E :   Nawożenie doglebowe – wszystkie gatunki:

NAWOŻENIE: Warto ruszyć z nawożeniem NPK. Wybierając nawozy warto pamiętać, że nawozy azotowe na bazie formy azotanowej powinny być aplikowane w późniejszym okresie ze względu na ryzyko wypłukiwania się tej formy. Wczesną wiosną lepszą formą azotu do nawożenia jest forma amonowa lub mocznikowa z inhibitorem. Takie nawożenie ogranicza straty azotu. Obecnie mamy do czynienia z poprawą uwilgotnienia gleby. Możemy zatem zaplanować wysiew nawozów azotowych lub wieloskładnikowych nawozów NPK. Najważniejsze w prawidłowym nawożeniu jest prawidłowe jego zaplanowanie. Zazwyczaj szybciej wchodzimy z nawożeniem wieloskładnikowym na plantacje jagodowe niż drzewiaste. W przypadku stosowania nawozów wieloskładnikowych NPK, przez osoby mało cierpliwe lepiej jest korzystać z nawozów opartych na formach azotu innych niż azotanowe. Nawozy bez formy azotanowej nieco trudniej wypłukują się z gleby. Do takich nawozów z gamy bezchlorkowych zaliczamy: ELIXIR Supreme 12-12-17 lub Eurofertil.

W przypadku wyboru nawozów opartych tak na azocie azotanowym jak i amonowym zalecamy do stosowania w okresie bliższym kwitnienia, jednak nie należy zwlekać zbyt długo by nie trafić na okres suszy utrudniający rozpuszczenie się nawozów. Pierwsza dawka nawozu azotowego w zależności od zasobności gleb i spodziewanego plonu dla wszystkich gatunków sadowniczych powinna oscylować w ilości około 30kg azotu/ha (np. 100 kg saletry amonowej na ha).

Z uwagi na kosztowne nawożenie mineralne w 2022 wynikające z cen nawozów, zachęcamy do tańszej alternatywy i skorzystania z produktu AzotoPower w dawce 100 g/ha. Preparat AzotoPower zawiera bakterie z rodzajów Azotobacter i Arthrobacter. Są to bakterie asymilujące z atmosfery do gleby około 30 kg N/ha rocznie. Działanie 100 g produktu AzotoPower konkurować może ze 100 kg saletry amonowej, bo oba rozwiązania dostarczają do gleby podobną ilość azotu.. Stosowanie AzotoPower pozwala na zmniejszenie dawek nawozów azotowych. AzotoPower w dawce 100 g/ha najwygodniej jest aplikować belką herbicydową.

Drugim ciekawym rozwiązaniem jest podniesienie zawartości przyswajalnego fosforu w glebie dzięki zastosowaniu produktu FosfoPower w dawce 100 g/ha. Stosowanie produktu FosfoPower pozwala na odblokowanie fosforu zawartego w glebie i udostępnianie go roślinom. Ma to ogromne znaczenie, gdyż uzupełnianie fosforu w oparciu o nawozy, których nie możemy wymieszać z glebą, powoduje, że przemieszczanie się dostarczanego fosforu w glebie jest bardzo wolne. Natomiast stosowanie bakterii zawartych w produkcie FosfoPower, wykaże w glebie dużą mobilność tych bakterii, co w efekcie pozwala na uwalnianiu i udostępnianie roślinom fosforu w glebie na różnych głębokościach.

Wykonując zabieg warto rozważyć równoczesne zastosowanie Bio-Gen REWITAL 1 l/ha celem wzbogacenia życia biologicznego gleby i uwolnienia z jej zasobów (m.in. z próchnicy) składników pokarmowych. Bio-Gen Rewital Pro+ zwiększa udział w glebie właściwych szczepów bakterii wpływających na życie biologiczne gleby i przyswajalność uwalnianych z gleby pierwiastków pokarmowych. Miejsca w którym był stosowany wykazują większą zawartość próchnicy na skutek szybszego rozkładu materii organicznej z pozostałych na plantacjach liści i pędów, a także obumarłych chwastów.

Na glebach o niskim poziomie próchnicy warto pomyśleć o nawożeniu mineralno-organicznym. Do tego celu przydatny jest produkt PROSAN NPK z dodatkiem CALKORIUM lub Belfrutto Complex NPK. Produkt polecany posypowo na wszystkich plantacjach, a na plantacjach młodych można dawkować go punktowo na glebę w obrębie korzeni.

NAWOŻENIE WAPNIEM w okresie wiosennym jest obarczone rywalizacją tego pierwiastka i ryzykiem jego uwsteczniania się zwłaszcza, jeśli w bliskim okresie będzie stosowanie nawożenie fosforowe, albo nawożenie obornikiem. Z tego powodu dla osób, które nie zastosowały jesienią nawożenia wapniowego, są to ostatnie chwile do stosowania tego rodzaju nawozów. Właściwe pH gleby decyduje o właściwym pobieraniu składników pokarmowych, a rokrocznie podawane dobre wapno w niewielkich ilościach jest gwarancją występowania w glebie łatwo dostępnych i przyswajalnych przez roślinę kationów wapnia. Z tego powodu polecamy, aby każdego roku jesienią (ewentualnie bardzo wczesną wiosną) stosować około 400 kg nawozu CalHumus lub Atri-Gran. Tego typu działanie dostarczy glebie świeżych łatwo dostępnych form wapnia, których dalsze pobieranie w okresie okołokwitnieniowym przez drzewa z gleby jest znaczące dzięki tzw. pompie auksynowo-wapniowej. CalHumus jest historycznie młodszą formą wapnia węglanowego (kreda jeziorna) i z dodatkiem węgla organicznego oraz kwasów próchnicznych – im młodsze są pokłady kredy tym ich rozpuszczalność uznawana jest za lepszą.

Z racji załamania się pogody, szkodniki pochowały się i na ten moment zabiegi zwalczające są niecelowe. Należy odczekać, a po kilku ciepłych dniach przeprowadzić lustrację i w razie potrzeby zabieg zwalczający szkodniki. Biorąc pod uwagę obecną aurę, na początek rozwoju mszyc warto rozważyć wykonanie zabiegu w oparciu o zarejestrowane w danych gatunkach pyretroidy. Warto także korzystać z wykorzystywania preparatów silikonowych Siltac EC, K-Pak, ale te powinny być wykonane w ciepły dzień przy dużej aktywności szkodników. Wielkopąkowiec porzeczkowy na ten moment nadal jest jeszcze mało mobilny i w większości schowany w pąkach.

Wsparciem w ochronie mogą być także produkty nawozowe np. SIARKA PRO 80 WG w dawce 4-6 kg/ha stosowana przemiennie lub łącznie z MAGIC MIEDŹ / MIEDŹ EXTRA 50 WP 1,5 kg/ha. Produkty siarkowe ograniczają  przędziorki, roztocza i wielkopąkowce, a także mączniaki prawdziwe (amerykański mączniak agrestu na porzeczkach i agreście i mączniak prawdziwy truskawek). Natomiast produkty miedziowe ograniczają opadziny liści i rdzę.

Zabiegi miedziowe można połączyć np. ze stosowaniem pyretroidów. Zabiegi miedziowe można łączyć z zabiegami siarkowymi. Zabiegów siarkowych nie łączymy z pyretroidami.

 

TRUSKAWKI BORÓWKI  MALINY

Ograniczanie występowania opuchlaków poprzez stosowanie produktu Otior Stop 100g/ha (przez podlewanie w tym także fertygacja co 4 tygodnie). W przypadku małego nasilenia wystarczą 2-3 zabiegi w sezonie, w przypadku średniego zagrożenia 3-5, natomiast w przypadku dużego nasilenia stosowanie należy wykonać 6 razy (co miesiąc przez cały okres wegetacji).

Ograniczanie występowania nicieni i opuchlaków Nicienie Stop (Nematado biocontrol)1kg/ha (w przypadku dużej presji zabieg powtarzać co kilka miesięcy).

Wyżej wspomniane rozwiązania można stosować przemiennie.

H E R B I C Y D Y – ZABIEGI CHWASTOBÓJCZE:

Na wielu plantacjach pokazały się już kwitnące chwasty. Zabiegi zwalczające należy wykonywać po oblocie pszczół

TRUSKAWKI AGREST   MALINY PORZECZKA CZARNA   PORZECZKA CZERWONA
Rozwiązaniem doglebowym na ten okres mogą być:

Stomp Aqua 455 SC – najlepiej na czystą od chwastów i płaską glebę. Dokładność pokrycia gleby ma znaczenie dla skuteczności zabiegu. Nie należy tego herbicydu mieszać z glebą.
Dawki 2,5-3,5 l/ha w zależności od uprawy: malina i jeżyna 3 l/ha, porzeczki i agrest 3,5 l/ha,

Cegorian Extra 120 EC – Zwalczanie traw w uprawie truskawek, malin, jeżyn, aronii, borówki, porzeczek, agrestu, żurawiny. Dawka 0,8 l/ha przy tradycyjnie, a zwalczanie perzu 2 l/ha.

Colzamid 2-4 l/ha może być wymieszany z glebą. Stosować w truskawkach po ruszeniu wegetacji. W uprawie agrestu, malin i porzeczek 4-6 l/ha stosować wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji lub późną jesienią po zbiorze owoców.

Colzamid lub Stomp najlepiej stosować z dodatkiem Hurricane Soil co zapobiega wpłukiwaniu herbicydu wgłąb profilu glebowego i zapobiega uszkadzaniu roślin uprawnych.

Krzysztof Gasparski,   PROCAM Polska Sp. z o.o., E-mail: krzysztof.gasparski@procam.com.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

 

Darmowy numer TMJ - baner corner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here