Konferencja „Praktycznie o truskawkach…” w okolicach Czerwińska nad Wisłą

Rozmowy plantatorów na stoiskach firmowych

Druga konferencja z cyklu „Praktycznie o truskawkach … i nie tylko” odbyła się 5 marca w Strachowie (rejon Czerwińska nad Wisłą) czyli w „sercu polskiej truskawki”. Wydarzenie to  było zorganizowane przez Doradcę Jagodowego we współpracy z Partnerami Głównymi – firmami Boryna i Osadkowski oraz przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.  Patronem Medialnym wydarzenia był portal Sad24.pl.

Wydarzenie zgromadziło ponad 220 uczestników z całej Polski, jak również Litwy i Ukrainy. Celem konferencji było przybliżenie plantatorom najważniejszych problemów z jakimi będą musieli się zmierzyć w bieżącym sezonie wegetacyjnym. Zakres tematyczny wykładów, koncentrujący się na agrotechnice truskawki, niejednokrotnie obejmował i pozostałe gatunki jagodowe popularne w tym rejonie (malina, porzeczka, borówka wysoka). Konferencji towarzyszyły stoiska firmowe 21 partnerów, których produkty tworzą spójną technologię jagodową

Darmowy numer TMJ - baner corner

Po krótkim wstępie organizatorów sesję merytorycznych wykładów agrotechnicznych otworzył zaproszony przez firmę Cosmocel wykładowca z Włoch – Dario Bittoni, którego prelekcja dotyczyła optymalizacji warunków rozwoju systemu korzeniowego ze szczególnym naciskiem na strukturę włośnikową, najważniejszą w pobieraniu wody i składników pokarmowych. Oprócz praktycznych zagadnień związanych z funkcjonowaniem i dysfunkcjami systemu korzeniowego prelegent zaprezentował najnowsze wyniki badań z preparatami wspomagającymi funkcjonowanie ryzosfery (m.in. preparatu Rootex).

Dario Bittoni i Paweł Kloc Cosmocel omawiają zagadnienia prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego
Dario Bittoni i Paweł Kloc – Cosmocel. Omawiają zagadnienia prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego

 

Ogromnym zainteresowaniem słuchaczy cieszył się wykład Jarosława Barszczewskiego z firmy Calfert, który przedstawił praktyczne spojrzenie na łączenie nawożenia posypowego z fertygacją. Ten doświadczony specjalista, od kilkudziesięciu lat zajmujący się doradztwem agrotechnicznym w uprawach jagodowych, zwrócił uwagę na rosnące lawinowo koszty upraw wymuszające rozważne gospodarowanie nawozami. Zdaniem prelegenta precyzyjna fertygacja odpowiednio dobranymi składnikami jest w stanie obniżyć całościowe koszty żywienia roślin, bez ryzyka spadku ich potencjału plonotwórczego.

Jarosław Barszczewski z firmy Calfert omówił niuanse prowadzenia fertygacji
Jarosław Barszczewski z firmy Calfert omówił niuanse prowadzenia fertygacji

O skutecznych rozwiązaniach chemicznych i biologicznych w ochronie gatunków jagodowych mówił Paweł Jesiotr z firmy Certis Belchim. Prelegent oprócz znanych i cenionych rozwiązań chemicznych, jakimi są Kenja 400 SC oraz Milbecknock 10EC, omówił również nowe rozwiązania bez pozostałości znajdujące się w portfolio firmy, między innymi biologiczny herbicyd Beloukha 680 EC oraz preparat do ograniczania szarej pleśni Amylo-X zawierający bakterie Bacillus amyloliquefaciens.

Paweł Jesiotr z firmy Certis Belchim omówił zarówno chemiczne jak i bezpozostałościowe elementy technologii ochrony gatunków jagodowych

Na konieczność zachowania bioróżnorodności w glebie zwracał uwagę Przemysław Kowalewski z firmy Ceres. Prelegent omówił serię preparatów mikrobiologicznych (m.in. Klozer i Bas) podkreślając, iż jest to przyszłość w ochronie ryzosfery prze patogenami i szkodnikami glebowymi.

Przemysław Kowalewski z firmy Ceres omówił serię preparatów mikrobiologicznych

Podobnie jak na konferencji we Wrocławiu ogromnym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje Izy Witczak z firmy Boryna oraz specjalisty z Niderlandów – Remko Riemslang z firmy Van Alphen. Prelegenci przybliżyli zarówno już znane i cenione przez plantatorów odmiany truskawki (np. `Verdi`, `Twist`) jak również nowości odmianowe wprowadzane w tym roku do uprawy (Marieka, Glorielle, Serafine). Jako, że prezentacja testów odmianowych przygotowana przez gościa z Niderlandów była bardzo obszerna wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali mailowo specjalny bonus w postaci najważniejszych danych o omawianych odmianach.

Izabela Witczak- firma Boryna Plant oraz Remko Riemslang z firmy Van Alphen omówili dobrze znane oraz nowe odmiany truskawki

Skuteczne rozwiązania chemiczne w ochronie truskawki przybliżyła uczestnikom spotkania dr Katarzyna Pruska z firmy Syngenta. Prelegentka omówiła niuanse efektywnego stosowania w ochronie znanych i cenionych przez plantatorów truskawki rozwiązań jakim są bez wątpienia Switch 62,5 WG, Scorpion 325 SC, Affirm 095 SG oraz Topas 100 EC.

Katarzyna Pruska z firmy Syngenta przybliżyła uczestnikom spotkania skuteczne rozwiązania chemiczne w ochronie truskawki

Marek Jackowski z firmy FMC przedstawił najnowsze badania i obserwacje dotyczące efektywności preparatu Verimark 200 SC. Omawiany preparat, którego substancją aktywną jest cyazypyr, jest jedynym dotychczas insektycydem dedykowanym do aplikacji wraz z nawadnianiem lub fertygacji. Na obecną chwilę preparat ten posiada rejestrację w truskawce do eliminacji kwieciaka. Z obserwacji polowych wynika jednak, iż preparat ten może również wykazywać efektywność w ograniczaniu presji szkodników glebowych (np. opuchlaków) oraz innych szkodników części nadziemnych (np. wciornastków). Prelegent podkreślał, iż udowodnienie tych efektywności w doświadczeniach ścisłych będzie podstawą do wystąpienia z wnioskiem o rozszerzenie etykiety rejestracyjnej preparatu.

Marek Jackowski z firmy FMC zaprezentował najnowsze badania i obserwacje na temat skuteczności preparatu Verimrk 200 SC

Tematykę eliminacji szkodników glebowych podjął Szymon Jabłoński z firmy Symbioz, prezentując wyniki doświadczeń nad aplikacją preparatu Metacide. Omawiany preparat jest oparty na grzybach entomopatogenicznych z rodzaju Beauveria bossiana oraz Metarhizium, które po zasiedleniu ryzosfery mają zdolność infekowania i unicestwiania szkodników glebowych gatunków jagodowych (pędraków, opuchlaków, drutowców). Prelegent prezentował wyniki licznych doświadczeń wspomagających efektywność biobójczą preparatu, w tym łączenie z preparatami aminokwasowymi.

Szymon Jabłóński z firmy Symbioz podczas wykładu na temat biologicznych rozwiązań w ochronie truskawki

Sylwia Gabrysz z firmy Carbohort podjęła trudny i zarazem bardzo ważny temat niwelacji zmęczenia gleby w uprawach jagodowych. Problem ten narasta rokrocznie ze szczególnym nasileniem w rejonach intensywnych upraw jagodowych, ograniczając potencjał plonotwórczy upraw. Plantatorzy najczęściej nie są świadomi zagrożenia jakie niesie ze sobą zmęczenie stanowiska, a wszystkie niepowodzenia  w uprawie składają na karb warunków pogodowych. Prelegentka omówiła wpływ kwasów humusowych oraz dodatku węgla brunatnego na poprawę  parametrów gleby.

Sylwia Gabrysz – Carbohort

Do tematu fertygacji powrócił w swojej prelekcji Janusz Wysowski z firmy Haifa, odnosząc się do problematyki wyboru nawozów mono- i wieloskładnikowych. Prelegent przedstawił aspekty techniczne, praktyczne i ekonomiczne decydujące o wyborze nawozów podkreślając jednocześnie, iż niekiedy pragmatyzm i wygoda przygotowania pożywki może przeważyć nad chęcią obniżenia kosztów. Wykładowca przedstawił również kompletny asortyment nawozów pojedynczych i wieloskładnikowych pozostających w portfolio firmy Haifa, podkreślając bardzo dobre parametry jakościowe z minimalną zawartością związków balastowych i zanieczyszczeń.

Janusz Wysowski z firmy Haifa omówił różnice w przygotowaniu pożywki na bazie nawozów pojedynczych i wieloskładnikowych

Ogromne zainteresowanie wzbudził wykład Alberta Zwierzyńskiego z firmy Doradca Jagodowy, który przedstawił wyniki badań nad wykorzystaniem różnych form miedzi w uprawach jagodowych. Prelegent kompleksowo przedstawił historię wykorzystania  miedzi w żywieniu i ochronie roślin, efektywność różnych form jak również najnowsze wyniki badań dowodzące o korzystnych właściwościach tego pierwiastka w ograniczaniu presji chorobowej i poprawie odporności roślin na stres biotyczny.

Cennym uzupełnieniem wykładu był krótki materiał wideo zaprezentowany przez Artura Śliza z firmy Osadkowski na temat najnowszych doświadczeń wegetacyjnych potwierdzających efektywność preparatu miedziowego Ion Blue w ograniczaniu chorób odglebowych truskawki.

Artur Śliz z firmy Osadkowski prezentuje efektywność dokorzeniowej aplikacji Ion Blue

Podsumowaniem konferencji był wykład dr Zbigniewa Jarosza (Doradca Jagodowy) który przedstawił wyzwania jakie czekają plantatorów w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym w ochronie i biostymulacji gatunków jagodowych. Prelegent szeroko omówił zmiany w branży ogrodniczej wynikające z aktualnych problemów gospodarczych, które będą rzutowały na podaż owoców jagodowych w bieżącym sezonie wegetacyjnym. Plantatorzy z dużą uwagą wysłuchali również wskazówek agrotechnicznych na początek sezonu oraz planów pragmatycznych doświadczeń modyfikujących stosowaną technologię jagodową.

Gości konferencji w Strachowie powitali Zbigniew Jarosz i Albert Zwierzyński z firmy Doradca Jagodowy oraz

Kontynuację wyzwań, jakim muszą sprostać plantatorzy jagodowi w nadchodzącym sezonie  w kontekście zbytu i dystrybucji owoców, przedstawił Adam Borzęcki, z firmy Boryna, współwłaściciel Stacji Badawczo Rozwojowej „Boryna”, w której rokrocznie plantatorzy mają okazję spotkać się w ramach projektu BerryTech. Prelegent omówił szanse i zagrożenia płynące z handlu z dużymi sieciami dystrybucji i dyskontami ( np. Biedronka, Dino) oraz zagrożenia związane ze wzrostem kosztów prowadzenia upraw (m.in. wzrost płacy minimalnej).

Adam Borzęcki omawia ekonomiczne prognozy na bieżący sezon jagodowy

Na zakończenie konferencji wywiązała się dyskusja z udziałem plantatorów nad możliwością wdrożenia nietypowych rozwiązań w gospodarstwach jagodowych, takich jak samozbiory oraz mikro przetwórstwo owoców jagodowych. W dyskusji wziął udział miedzy innymi Mateusz Maruszewski, współwłaściciel gospodarstwa  „Mój owoc”, który omówił swoje doświadczenia w rozwijaniu produkcji lodów z dodatkiem musów owocowych oraz wytwarzania dżemów owocowych.

Zespół Doradcy Jagodowego

Wszystkie stoiska były oblegane
Verimark również cieszył się ogromnym zaiteresowaniem ze strony plantatorów
Stoisko firmy Cosmocel było wyjątkowo oblegane, a najwięcej pytań dotyczyło omawianego podczas wykładu produktu Rutex
Rozmowy plantatorów na stoiskach firmowych
Radosław Witczak na stoisku K+S tłumaczy plantatorom niuanse żywienia roślin potasem i magnezem
Plantatorzy słuchają wykładów konferencyjnych – Strachowo 5 marca 2023
Michał Malicki z firmy UPL w dyskusjach z plantatorami
Mateusz Maruszewski
Jarosław Barszczewski Calfert prowadzi dyskusje agrotechniczne z plantatorami
Adam Sikorski na stoisku firmy SoFruPak
Adam Borzęcki i Zbigniew Jarosz konsultują wyzwania nadchodzącego seoznu przed swoimi wykładami
A nad wszystkim czuwał zespół organizatorów z firm Doradca Jagodowy oraz Boryna
A nad wszystkim czuwał zespół organizatorów z firm Doradca Jagodowy oraz Boryna

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here