Kupują co jest i płacą ponad 30 zł za łubiankę – ceny truskawek w hurcie, 14.06.2024

Malwina

Ceny późnych odmian truskawek osiągnęły poziom owoców z tuneli, które notowaliśmy na początku maja. Ten sezon jest „zwariowany ” również dla hurtowników i detalistów.

Kupują i płacą coraz więcej

W ostatnim tygodniu zmniejszył się popyt ze strony kupujących, przede wszystkim największych pośredników. Jednak podaż spadła jeszcze bardziej, dlatego ceny w ostatnich dniach systematycznie rosną. Dlatego wybrani importerzy zdecydowali się na zakupy w Grecji.

Wczoraj i dziś na rynku w Broniszach truskawki sprzedawano po 15,00 – 17,50 zł/kg (30,00 – 35,00 zł za łubiankę). Zazwyczaj informowaliśmy o dominującej odmianie, preferencjach kupujących czy różnicach cenowych. Obecnie trudno opisać rynek, ponieważ większość relacji między plantatorami, a kupującymi polega w zasadzie na kupieniu jakichkolwiek truskawek. Jakość schodzi na dalszy plan, ale nadal zdarza się, że kupujący rywalizują o owoce, zwłaszcza jeśli plantator oferuje wysoką jakość i większe ilości.

Ceny owoców wróciły do poziomów z początku maja, gdy w sprzedaży dominowały truskawki z tuneli foliowych. Pytanie brzmi, jaką maksymalną cenę jest w stanie zaakceptować rynek, czyli ostateczny klient w sklepie czy na targowisku?

Sezon wywrócony „do góry nogami”

Jeśli spojrzymy na kalendarz i zajmujemy się produkcją truskawek odpowiednio długo, możemy zauważyć, że sezon truskawkowy kończy się, zanim kiedyś na dobre się rozpoczął. Nie mamy wpływu na to, kiedy zaczyna się wegetacja. Dwadzieścia lat temu w połowie czerwca truskawki z upraw gruntowych dopiero pojawiały się w sprzedaży, a w tym roku już powoli się kończą.

Kolejną kwestią związaną z zakończeniem sezonu truskawek jest wpływ zjawiska na handel innymi gatunkami owoców. Dziś pośrednicy skupiają się głównie na czereśniach, ale nie zapominajmy, że jest dopiero połowa czerwca. W tym roku śliwek będzie wyjątkowo mało, a na pierwsze jabłka trzeba jeszcze nieco poczekać. Lato w handlu hurtowym zapowiada się co najmniej ciekawie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here