Macfrut 2024. Co nowego?

nawodnienie
Urządzenie ładuje komplet potężnych akumulatorów dzięki panelom słonecznym. Te zasilają pompy do nawodnienia.

We włoskim Rimini trwają targi Macfrut 2024. Od 8 do 10 maja w Rimini Expo Center spotyka się cały światowy łańcuch dostaw świeżych owoców i warzyw. Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczna edycja jest najbardziej międzynarodowa w historii.

W tym roku swoje produkty prezentuje 1400 wystawców (40% spoza Włoch). W targach bierze udział również 1500 topowych kupców w całego świata. Jednak Macfrut to nie tylko handel, ale także możliwość zdobycia fachowej wiedzy. Przygotowano salony tematyczne, niemal sto towarzyszących wydarzeń branżowych o trendach i innowacjach, a także dwa poletka pokazowe. Jak co roku, nie brakowało premierowych rozwiązań, a także bardzo ciekawych prototypów.

Międzynarodowym obszarem partnerskim tegorocznej edycji jest Półwysep Arabski, natomiast regionem partnerskim jest włoska Apulia wraz ze swoimi znakomitymi produktami, począwszy od winogron stołowych, które są symbolem 42. edycji targów.

Renzo Piraccini, prezes Macfrut, otwierając targi mówił: „Dziś inaugurujemy edycję rekordową, jedyną taką, który skupia cały łańcuch sektora”. Macfrut to nie tylko biznes, ale także wiedza. „To właśnie ten format czyni nas wyjątkowymi i wyróżnia w światowej panoramie wydarzeń branżowych.”

Nawodnienie nie tylko dla producentów na południu

Z punktu widzenia producentów owoców i warzyw z południa Europy dużo miejsca poświęcono nawadnianiu. Liczne pokazowe instalacje na prawdziwych roślinach doskonale prezentowały najnowsze rozwiązania i trendy. Pompy, miksery, fertygacja i szereg innych rozwiązań prezentowano w „nawodnieniowej” strefie targów.

nawodnienie
Nowoczesny komplet urządzeń do fertygacji

nawodnienie

Poletko pokazowe producentów sprzętu do nawadniania

Fotowoltaika w uprawie owoców

Wielu wystawców oferowało panele słoneczne, przede wszystkim w kontekście częściowego zadaszania nimi sadów oraz tuneli foliowych. Na ten temat zorganizowano odrębną konferencję. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest maszyna zasilająca pompy głębinowe energią uzyskaną ze słońca.

fotowoltaika
Konferencja o fotowoltaice w rolnictwie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem
nawodnienie
Urządzenie ładuje komplet potężnych akumulatorów, dzięki panelom słonecznym. Te zasilają pompy do nawodnienia.
fotowoltaika
Przykładowa konstrukcja nad drzewami owocowymi

Walka z przymrozkami

W związku z coraz bardziej ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi dwóch kolejnych producentów zdecydowało się zaprezentować swoje mobilne rozwiązania w walce z przymrozkami – wiatraki. Co ciekawe, jeden z nich zasilany jest energią elektryczną, a jego producent zapewnia o znacznie wyższej efektywności rozwiązania, dzięki bezpośredniemu przełożeniu napędu z silnika na śmigło.

wiatrak
Premierowy rozwiązanie zasilane energią elektryczną

wiatrak
Mobilne urządzenia zasilane silnikiem diesla 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here