Wszystkie ogniwa „malinowego” łańcucha dostaw potrzebują stabilizacji. Zbyt niska cena mrożonych malin to brak opłacalności dla plantatora. Z kolei za wysoka cena to spadek popytu na produkt i nowe problemy.
W minionym sezonie, ceny skupu malin w Serbii były absolutnie rekordowe i sięgały (w przeliczeniu) nawet 24 zł/kg. Z kolei średnia cena w Polsce wyniosła niemal 12,00 zł/kg. Cena skupu ma kluczowy wpływ na cenę mrożonych malin. Bardzo wysokie ceny mrożonek z Serbii przekładają się na niższy popyt. Serbowie informują o mniejszym eksporcie mrożonek do USA w porównaniu z ubiegłymi latami.
Wysokie zbiory w Chile to niższa cena produktu od konkurencji. Stąd zmiana preferencji amerykańskich odbiorców. To najlepszy przykład na to, że rynek nie znosi próżni. Ponadto branża spożywcza w Serbii i w Europie zmniejszyła w swoich produktach udział mrożonych malin, co przełożyło się na niższe zamówienia. Na przykład producenci dżemów czy cukiernicy przestawili się na inne jagody, takie jak truskawki. Inne firmy sprzedają mniejsze opakowania w starej cenie.
Podsumowując, odbiorcy mrożonych malin również odczuli spadek popytu. To przekłada się na trudniejszą sytuację mroźni. Z podobnymi problemami muszą sobie poradzić krajowi przetwórcy. Podczas Jagodowych Trendów w Kraśniku właściciele mroźni informowali, że najtrudniejsza jest dziś sprzedaż partii towaru z początku sezonu, które zostały wyprodukowane z najdroższego surowca. Sytuację skomplikowała wojna na Ukrainie. Bardzo duże ilości mrożonych malin zdestabilizowały krajowy rynek znacznie niższymi cenami.
W związku z tym przetwórcy, ale co ciekawe także plantatorzy coraz częściej mówią o tym, że cena sięgająca 20 zł/kg była jednak zbyt wysoka. Obie strony bezsprzecznie zyskałyby na stabilizacji. Pozostaje zadać pytanie, czy nasz rynek jest na nią wreszcie gotowy?
Jednym z pierwszych wniosków po burzliwym sezonie 2022 jest stwierdzenie serbskich ekspertów, że malina mimo wszystko nie powinna być uznawana za luksus. Warto przypomnieć, że w tym roku utworzono w Serbii Platformę Rozwoju Produkcji Malin 2022-2025. W Belgradzie zbierają się prezesi grup, spółdzielni, przetwórcy, analitycy, doradcy, naukowcy, ale przede wszystkim producenci malin z całego kraju.
źródło: agropress.org.rs