Mniej towaru, więc ceny skupu truskawek rosną

ceny skupu truskawek

Ceny skupu truskawek powoli rosną. Jest to zasługa przede wszystkim mniejszej podaży owoców do przetwórstwa, która wynika ze spadku obszaru upraw.

Skup truskawek na mrożenie rozpoczął się od cen na poziomie 4,50 zł/kg. Zakłady mrożą owoce od kilkunastu dni. Początkowo kupowane wolumeny były stosunkowo niewielkie. Od rozpoczęcia skupu cena kilograma truskawek wzrosła o złotówkę na kilogramie.

Wczoraj na skupach w zagłębiu grójeckim dominowały stawki od 5,40 do 5,50 zł/kg owoców na mrożenie. Niemniej, owoce wyższej jakości można sprzedać drożej. Spotkamy się ze stawkami 5,80 – 5,90 zł/kg. 5,80 zł/kg truskawek (pierwszej klasy) na mrożenie oferuje w zagłębiu grójeckim między innymi firma MD-Macierzyński.

Zatem cena zbliża się do poziomu 6,00 zł/kg i najprawdopodobniej niebawem przekroczy tę granicę. Takiego zdania jest wielu naszych rozmówców. Wynika to z niższych wolumenów, jakie kupują zakłady przetwórcze w porównaniu z ubiegłym sezonem. W odniesieniu do niestabilności polskiego rynku owoców miękkich producenci komentują, że zakłady będą musiały oferować wysokie ceny za owoce w tym i w przyszłym sezonie, aby plantacji przybyło.

Jeśli chodzi o owoce do tłoczenia, to ceny wahają się od 3,00 do 3,40 zł/kg. Zdaniem przedsiębiorców pośredniczących w handlu, procentowy udział truskawek na tłoczenie był na początku tego sezonu wyższy niż rok temu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here