Mrożone czarne porzeczki – zapasów szybko ubywa

czarne porzeczki

Zdaniem przetwórców czarna porzeczka będzie kolejnym, obok maliny, mrożonym owocem, którego zapasy zostaną wyprzedane zanim rozpaczną się nowe zbiory. Mrożonki są około 3 razy droższe, niż ceny, po jakich były skupowane latem czarne i czerwone porzeczki.

Sytuacja na rynku mrożonych czarnych porzeczek wygląda podobnie, jak w przypadku opisywanej wczoraj sytuacji mrożonych malin. Z tym, że porzeczki czarne są od jakiegoś czasu rekordowo drogie. Obecnie są to stawki ponad 1,30 €/kg, czyli około lub nieco ponad 6,00 zł/kg.

Niedobory tego towaru były zauważalne już przed tegorocznym sezonem. Drożały mrożonki a w efekcie ceny skupu. Chociaż ceny były znacznie wyższe, niż średnia z lat 2016 – 2019, to nadal nie zapewniły w tym roku plantatorom godziwych zysków. Ich zdaniem stawki rzędu 2,50 – 3,00 zł były by atrakcyjnie przy pełnym plonie a nie w roku przymrozkowym (2 – 3 tony z hektara).

Sytuacja ta teoretycznie dobrze rokuje na nadchodzący sezon 2021. Sugeruje bowiem popyt na surowiec na wysokim poziomie. Jednak znając realia jakie panują na polskim rynku przetwórczym, jeśli będziemy mieli do czynienia ze względnym urodzajem, to można się spodziewać niskich cen. Niestety podobnie jak w przypadku innych owoców, wpływ europejskich czy globalnych trendów na ceny surowca w Polsce jest znikomy. Ceny zależą w zdecydowanej większości od krajowej podaży i nierzadko od ustaleń przetwórców.  

Warto jeszcze wspomnieć o porzeczkach czerwonych. Cenowo oba gatunki zamieniły się miejscami w lipcu 2019 roku. Od tamtego momentu droższe były porzeczki czarne. Obecnie mrożone czerwone porzeczki kosztują około 0,53 €/kg (2,41 zł/kg). Przypomnijmy, że w sezonie producenci otrzymywali za te owoce 0,70 – 0,80 zł/kg.

1 KOMENTARZ

  1. Rok przymrozkowy był 10 lat temu, a w tym roku były przymrozki ale nie aż tak wpływające na plon. Mi w tym roku średnia wyszła ok 10 t/h, nie tylko mi, a każdemu sąsiadowi co w ostatnich kiepskich latach, prowadził pełną ochronę. Widziałam plantacje 2 tonowe, nie były spowodowane przez przymrozek, a przez pryszczarki, przeziernika i inne zaniedbania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here