Mrożone maliny i truskawki. Mniejszy import i wyższe ceny w lutym

ceny truskawek 2022

Luty jest kolejnym miesiącem, gdy import mrożonych owoców jest znacznie niższy niż przed rokiem. Wyższe są także ich ceny. To dobra informacja dla plantatorów. 

Zacznijmy od truskawek, których w zamrożonej formie głównym dostawcą niezmiennie jest Egipt. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS-u w lutym sprowadzono do Polski 598 ton mrożonych truskawek. To dosyć mało jeśli porównamy to z importem w lutym 2022, który wyniósł 1226 ton. Zatem spadł on o połowę. W niedawnej publikacji informowaliśmy o wysokich cenach mrożonych truskawek. Podzielenie wartości importu przez tonaż daje w lutym średnie ceny na poziomie 7,41 zł/kg.

Chociaż do zbiorów jeszcze daleko to niższy import mrożonych truskawek i ich znacznie wyższe ceny są dla plantatorów dobrą informacją. Jest to bowiem pierwsza zmienna, która powinna pozytywnie wpłynąć na popyt na truskawki przemysłowe.

Jeśli chodzi o mrożone maliny, które od sierpnia 2022 miały tak ogromny (negatywny) wpływ na polski rynek to w lutym import również był niewielki. Do Polski sprowadzono 225 produktu. W tym wypadku mówimy o jeszcze większym spadku z 1471 ton sprowadzonych przed rokiem (-84%).

W tym wypadku jednak nadal zachodzą uzasadnione obawy o przebieg tegorocznego skupu. Bruksela jeszcze ostatecznie nie zdecydowała o przedłużeniu na kolejny rok bezcłowego importu z Ukrainy. Z kolei polski (wątpliwy pod względem prawnym) zakaz importu obowiązuje jedynie do końca czerwca. Zatem skończy się tuż przez zbiorami w 2023.

 

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Dane: Główny Urząd Sadystyczny / System SWAiD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here