Mrożony agrest jest sprzedawany 600% drożej od ceny skupu

cena agrestu

Jeśli zestawimy ze sobą stawki skupu agrestu w 2021 roku z aktualnymi cenami sprzedaży owoców mrożonych, różnica robi wrażenie. Mrożony agrest jest obecnie sprzedawany aż 600% drożej. Jeśli ten sezon będzie przebiegał jak ostatnie cztery, bardzo możliwe, że w niedługim czasie te owoce znikną z rynku całkowicie.

Dziś odbiorcy z zachodniej Europy kupują mrożony agrest z Polski po 0,75 euro za kilogram. Przy dzisiejszym kursie to 3,48 złotego za kilogram. Przypomnijmy, że agrest w czerwcu ubiegłego roku skupowano po 0,50 zł/kg i mniej. Zatem od skupu do sprzedaży mrożonki cena agrestu wzrasta o zawrotne 600%.

Od kilki lat słyszymy, że popyt na agrest jest znikomy, a odbiorców dodatkowo ubywa. Jeśli prześledzimy wyjątkowo stabilną cenę mrożonego agrestu, to zaobserwujemy delikatny wzrost. Przez wiele miesięcy 2021 oscylowała ona na poziomie 0,50 euro/kg (2,33 zł/kg). W ostatnich miesiącach wzrosła o 25 eurocentów. 

Niestety, producenci agrestu mówią wprost, że ceny nie pokrywają kosztów produkcji. W związku z rosnącymi kosztami oraz niezmiennymi cenami kolejni z nich decydują się na rezygnację z jego produkcji. Agrest jest uprawiany w Polsce na niewielkim areale. W 2020 roku było to 1733 hektary, a w 2021 roku 1081 hektarów. W tym roku zapewne będzie on jeszcze mniejszy…

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here