Naukowcy wyhodują nowe odmiany truskawek idealne do zbioru przez roboty

odmiany truskawek

Pierwsze roboty co prawda zbierają już truskawki, jednak do powszechnej automatyzacji zbioru jeszcze bardzo daleko. Obok zaawansowanych maszyn (w przypadku truskawek nawet bardziej) potrzebne są specjalnie w tym celu wyhodowane odmiany. Planu ich wyhodowania podejmują naukowcy z Australii.

W Australii planowane jest wyhodowanie nowych odmian truskawek, które będą najbardziej odpowiednie do zbioru przez roboty. Mówimy tu o dużych inwestycjach na poziomie niemal 50 milionów złotych. Najpierw technika, a dziś nauka zamierzają rozwijać rolnictwo w kierunku dalszej robotyzacji.

Projekt będzie nadzorowany przez ogrodniczą organizację badawczo-rozwojową, we współpracy z australijskim Ministerstwem Rolnictwa. Zakłada się, że badania mają potrwać 4 lata. Naukowcy w nowych odmianach chcą połączyć cechy odmian premium, które klienci najbardziej lubią, takie jak smak, kolor i aromat, z właściwościami takimi jak nierozgałęzione łodygi kwiatowe, które idealnie nadają się do zrobotyzowanego zbioru.

Eksperci podkreślają, że zerwanie małej truskawki zajmuje tyle samo czasu, co zerwanie dużej. Nowy program hodowlany ma więc na celu produkcję owoców o jak najbardziej wyrównanej wielkości na nierozgałęzionych łodygach. To skróci czas zbioru zarówno ręcznego, ale także zrobotyzowanego.

Założenia nowego programu hodowlanego mają na celu zwiększenie dochodów producentów. Nie tylko w Europie brakuje rąk do pracy w ogrodnictwie. Idea automatyzacji zbioru (nie tylko truskawek) jest taka, żeby poprawić konkurencyjność produkcji w krajach rozwiniętych przy równoczesnym wzroście dochodów plantatorów.

Tak wygląda teoria. Na efekty i ocenę robotyzacji ogrodnictwa będziemy musieli poczekać jeszcze co najmniej kilkanaście lat.

źródło: www.freshplaza.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here