Nie testy czy badania, a praca. Roboty zrywają usługowo truskawki

szklarnia

Po raz kolejny możemy powiedzieć, że przyszłość dzieje się na naszych oczach. Tym razem chodzi o roboty, które komercyjnie zbierają truskawki.

Jeden z największych producentów owoców jagodowych w Wielkiej Brytanii już nie tylko testuje, ale także używa robotów do zbiorów truskawek w tunelach. Osiem lat badań, testów i rozwoju technologii pozwala zastąpić część pracowników sezonowych.

Roboty pracują po 16 godzin na dobę i w tym czasie dorównują dziennej wydajności słabszych pracowników. Plantatorzy zwracają uwagę, że maszyna zbierze tylko owoce zgodne z zaprogramowaną wcześniej specyfikacją. Działanie opiera się o optyczne rozpoznawanie obrazu, zatem niedostatecznie czerwona truskawka zostanie na roślinie.

Maszyny już teraz w jakimś stopniu rozwiązują problem niedoboru pracowników zatrudnionych do zbioru. Nie oznacza to, że wszystko zrobią same. Potrzebni są pracownicy do ich obsługi.

Producentem urządzeń jest brytyjska firma Dogtooth Technologies. Maszyny pracują w gospodarstwie na zasadzie usługi. Wynajmuje je firma, która jest ich producentem. Zbierają truskawki za określoną cenę od każdego kilograma. Trwają także testy z innymi gatunkami.

Zdjęcie: www.agf.nl

źródło: www.agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here