Nie tylko Polska zwiększa produkcję borówek

borówki

W wielu krajach na świecie rośnie produkcja borówek, w Polsce również. Na szczęście cały czas zwiększa się konsumpcja tych owoców, jednak nie brakuje opinii o możliwym negatywnym scenariuszu. 

Wzrost nasadzeń borówki w naszym kraju jest bardzo widoczny.  Sceptycy są zdania, że powstające plantacje w najbliższej przyszłości mogą doprowadzić do obniżenia cen i problemów ze zbytem niższej jakości owoców. Miniony sezon nie należał do udanych i jest to jednym z powodów tego typu opinii. A nowe plantacje borówki powstają na całym świecie. Także w Hiszpanii.

Największy producent borówek w Europie – Hiszpania – również zwiększa obszar uprawy gatunku. Powierzchnia uprawy wzrosła o 5,6% w stosunku do ubiegłego roku. Można pomyśleć, że to niewiele. Jednak w przypadku produkcji na poziomie ponad 57 000 ton w minionym sezonie będzie to skutkowało znaczącym tonażem produkcji.

Od 2016 roku obszar uprawy wzrósł w kraju o 132%. W kwietniu i maju Hiszpanie eksportują swoje jagody przede wszystkim do krajów Europy Zachodniej czy Skandynawii, ale także do Polski. Nowe plantacje to przede wszystkim odpowiedź na rosnący globalny popyt na borówki. Dzieje się to w Chile, Peru, Hiszpanii czy w Polsce. Żeby wykorzystać rosnący globalny popyt, należy pracować nad jakością i odpowiednim marketingiem, na szczęście jak na razie jest to realizowane w bardzo dobry sposób.

źródło: portalfruticola.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here