Niezłe ceny i chwilowe niedobory na rynkach hurtowych. Ceny truskawek – 03.06.2024

Verdi truskawka

W grupach tematycznych i forach mediów społecznościowych zdecydowanie dominują oferty kupna truskawek deserowych. To najlepszy komentarz do aktualnej sytuacji rynkowej.

Mniej truskawek na rynku, a nawet niedobór

Po ostatnich opadach handel truskawkami po raz kolejny ożywił się. Po pierwsze wynika to z mniejszej podaży. Lokalnie deszcz wymusił przerwy w zbiorach w sobotę i niedzielę. W efekcie mniej towaru trafiło do sprzedaży. Wczoraj na rynkach hurtowych notowane były także niedobory, kupujący czekali na dowóz świeżych owoców.

Obecnie na rynku w Broniszach ceny transakcyjne wahają się od 7,50 do 10,00 zł/kg (15,00 – 20,00 zł/ łubianka). W przypadku dobrej jakości dominują stawki 16,00 – 18,00 zł za łubiankę. Plantatorzy nadal oferują bardzo szeroką paletę odmian, przeważają: Asia, Verdi, Arosa, Rumba, Tea, czy Sybilla. Ci, którzy są pewni jakości swoich owoców po opadach asertywnie oczekują wyższych cen.

Pojawiają się także pierwsze oferty sprzedaży odmian powtarzających z tuneli jak Hademar czy Furore. W tym wypadku plantatorzy oczekują 12,00 zł/kg. Odmiany powtarzające trafiają także do sieci marketów.

Wyczekiwany deszcz to także kłopoty

W weekend przyszły upragnione, a lokalnie bardzo intensywne opady deszczu. Wraz z opadami rzędu 20 – 40 litrów wody na każdy metr, przyszły także noce o wyjątkowo wysokiej wilgotności. Lokalnie doprowadziło to to błyskawicznego rozwoju szarej pleśni.

W prognozach na poniedziałek i wtorek widzimy kolejne opady. Efektem takiej pogody będzie zarówno spadek jakości i ilości truskawek, które trafią na rynki hurtowe. Zwiększą się natomiast dostawy do punktów skupu z przeznaczeniem na tłoczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here