O dziwo import mrożonych owoców jest mniejszy…

mrożone maliny

Obecnie na polskim rynku widzimy mniejszą presję ze strony importowanych mrożonych owoców jagodowych. Mniej mrożonek trafia do Polski ze wschodu.

Trudna logistyka mrożonych malin

Eksport mrożonych truskawek z Ukrainy jest w tym sezonie mniejszy niż przed rokiem. Również presja ze strony importowanych mrożonych malin ze wschodu jest ułamkiem tej sprzed roku. Dzieje się tak nie z powodu mniejszej produkcji czy niechęci importerów, ale także z trudniejszej logistyki.

Jak informują ukraińskie media, sytuację komplikuje logistyka towarów przez granicę. Ukraińscy przewoźnicy, którzy działają w zachodniej Europie, w tym także w Polsce nie chcą przekraczać granicy i odbierać mrożonek z ukraińskich zakładów.

Przyczyną są obawy ukraińskich kierowców o mobilizację po spotkaniu ze służbami odpowiedzialnymi za pobór. Sytuacja jest patowa, ponieważ kraj musi eksportować przeróżne produkty.

Ceny skupu malin nie dają stabilizacji

W drugiej części sezonu 2022 i w całym sezonie 2023, przede wszystkim plantatorzy malin mierzyli się dosłownie z „zalaniem” naszego rynku ukraińskimi mrożonymi malinami. Spadały ceny na skupach, ale przede wszystkim spadały ceny mrożonych owoców na europejskim rynku. Tracili Ci przedsiębiorcy, którzy kupili owoce nawet po 20,00 zł/kg.

W tym roku ceny co prawda są teoretycznie akceptowalne, ponieważ w przypadku owoców na mrożenie przekraczają poziom 9,00 zł/kg na punktach skupu. Jednak mając na uwadze plonowanie i szybki koniec zbiorów malin letnich, są to stawki, które zdecydowanie nie satysfakcjonują plantatorów.

źródło: www.agrotimes.ua

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here