Ochrona krzewów owocowych przed szarą pleśnią

szara pleśń w truskawce

Szara pleśń to choroba, która dotyka wiele roślin ozdobnych i owocowych. Powoduje ją grzyb Botrytis cinerea. Jak każdy grzyb rozmnaża się poprzez mikroskopijne zarodniki, które są rozpylane w powietrzu. Dlatego ta choroba bardzo szybko i łatwo przenosi się na kolejne rośliny. Zarodniki z dojrzałej grzybni są wyrzucane i przenoszą się na inne rośliny. Trudno jest pozbyć się całkowicie grzyba powodującego szarą pleśń, ponieważ może on przetrwać nawet w resztkach roślin czy glebie wiele lat.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Odpowiednie zadbanie o krzewy już na etapie sadzenia oraz dbanie o nie we właściwy sposób to rozwiązanie prewencyjne, które oczywiście warto stosować. Niestety, pomimo wdrożenia wszystkich środków ostrożności problem szarej pleśni w ogrodzie może się pojawić. Jak więc dbać o ogród, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się szarej pleśni?

Sadzić rośliny w odpowiednich odległościach – ponieważ szara pleśń łatwo przenosi się z jednej rośliny na drugą, należy przy sadzeniu zachować odpowiednie odległości.
Wyrywanie chwastów – chwasty nie tylko zabierają roślinom wodę, światło i substancje odżywcze. Sprzyjają też przenoszeniu wszelkiego rodzaju chorób, w tym szarej pleśni.

Opryski ze skrzypu – roztwór wody i skrzypu polnego
Właściwe podlewanie – nie należy podlewać krzewów owocowych od góry, a lać wodę tuż przy korzeniach. Na mokrych liściach, kwiatach i owocach łatwiej rozwija się szara pleśń.
Wyspanie ściółki na górę ziemi, gdzie posadzone zostały krzewy zmniejszy ryzyko przenoszenia z ziemi zarodników szarej pleśni.
Niszczenie suchych liści – po sezonie należy oberwać i zniszczyć suche liście, ponieważ to właśnie na nich zarodniki szarej pleśni mogą przetrwać do kolejnego sezonu.

Jak walczyć z szarą pleśnią?

Przede wszystkim trzeba zniszczyć wszystkie zainfekowane części rośliny. Zarodniki grzyba, powodującego szarą pleśń mogą być na kwiatach, liściach czy owocach. Jeśli zauważymy na nich zmiany sugerujące pojawienie się szarej pleśni trzeba je jak najszybciej zerwać i najlepiej wynieść z ogrodu, bardzo głęboko zakopać lub spalić. Z całą pewnością nie należy wyrzucać ich na kompost bądź pozostawić w okolicy roślin. Ponieważ grzyb ten bardzo łatwo się rozprzestrzenia i może przetrwać również w glebie, to jeśli raz pojawił się w ogrodzie, bardzo ciężko się go całkowicie pozbyć.

Pestycydy w walce z szarą pleśnią

Na rynku jest wiele środków do skutecznej walki z szarą pleśnią. W zależności od preparatu różne są okresy karencji (czyli ile czasu należy odczekać po oprysku, aby móc dotykać czy jeść rośliny). Jeśli jednak chcemy zadbać o własne zdrowie i środowisko, lepiej zrezygnować z tego typu preparatów. Zwłaszcza do oprysku roślin jadalnych, jak krzewy owocowe.

Jak skutecznie zwalczyć szarą pleśń bez pestycydów?

Na rynku dostępny jest preparat, który wykorzystuje inny grzyb, który równie chętnie rozwija się w korzeniach roślin do walki z szarą pleśnią. Preparat Polyversum dostarcza zarodniki grzyba Pythium oligandrum, który wnika w podłoże i rozwija się w korzeniach roślin. Jest on naturalną konkurencją dla grzyba Botrytis cinerea powodującego szarą pleśń, różnica między nimi jednak jest ogromna, ponieważ grzyb Pythium oligandrum nie szkodzi roślinom, a wręcz przeciwnie, żyje z nimi w pełnej symbiozie.

Dodatkowe korzyści z zastosowania preparatu Polyversum

Preparat ten wykorzystujemy przede wszystkim, aby ochronić roślinę przed zainfekowaniem szarą pleśnią. Jednak jego zastosowanie przynosi roślinom nie tylko ratunek, ale również dodatkową korzyść. Grzyb Pythium oligandrum żyjąc w korzeniach rośliny wchodzi z nią symbiozę. Przekazuje jej z podłoża dodatkowe składniki odżywcze jak cukry, fosfor czy fitohormony. Jeśli zastosujemy preparat bezpośrednio przed zbiorami, dodatkowo ochronimy owoce i przedłużymy ich czas przechowywania. Co więcej, oprysk Polyversum WP bezpośrednio na owoce zapewni nam ich dłuższą świeżość. Preparat jest nie tylko bezpieczny, co w pełni naturalny i możliwy do wykorzystania w uprawach ekologicznych, co ma bardzo duże znaczenie przy takiej uprawie krzewów owocowych.

Czy preparat Polyversum jest bezpieczny?

Ponieważ środek ten w pełni opiera swoje działanie na naturalnych grzybach, jest on w pełni bezpieczny. Można go stosować bez żadnego okresu karencji. Oprysków można dokonywać w sezonie wielokrotnie, nawet na już owocujące rośliny, czy tu przed zbiorami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here